2008 global kriz dönemi ile döviz kuru dalgalanmaları döneminin şirket oranlarına etkisi: BİST'de bir uygulama
The effect of 2008 global crisis period and exchange ratefluctuations on company rates: An application in BIST
- Tez No: 613649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ÇARIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'nden başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan 2008 Global Kriz Dönemi ile Döviz Kuru Dalgalanmaları Döneminin BİST'de sürekli işlem gören İmalat Sanayi şirketlerin finansal yapılarına etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. 2008 global kriz ve döviz kuru dalgalanmalarının şirketlerin finansal oranları üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılması için 2004-2018 yıllarına ait bilanço ve gelir tablosu analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmada Borsa İstanbul (BİST)'da 2004-2018 yılları arasında faaliyet gösteren İmalat Sanayi Sektöründeki şirketlerin; 2004-2007 Global Kriz Öncesi Dönemde, 2008-2009 Global Kriz Döneminde, 2010-2015 Global Kriz Sonrası Dönemde ve 2016-2018 Döviz Kuru Dalgalanmaları Döneminde bilanço ve gelir tablosu analiz edilmiştir. Analiz kapsamında büyüme oranları, değerleme oranları, faaliyet oranları, finansal yapı oranları, karlılık oranları ve likidite oranları incelenmiştir. Araştırma sonucunda Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayarak tüm dünyaya yayılan global krizin, Türkiye'de BİST İmalat Sanayi şirketlerinde özellikle 2009 yılı boyunca negatif yönde etki yaptığı görülmüştür. Bunun sonucunda şirketlerin büyüme oranlarında, faaliyet oranlarında, karlılık oranlarında düşüşün gerçekleştiği görülmüştür ve likidite sorunları yaşadıkları tespit edilmiştir. 2016-2018 Döviz Kuru Dalgalanmaları Dönemini ve 2008-2009 Global Kriz Dönemini karşılaştırdığımızda, büyüme oranlarına, faaliyet oranlarına, finansal yapı oranlarından kısa vadeli borç/aktif ve borç kaynak oranlarına, karlılık oranlarına ve tobinq oranına baktığımızda 2016-2018 Döviz Kuru Dalgalanmaları Döneminde döviz kuru dönemindeki etkilenmenin global kriz döneminden daha az olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the impact of the 2008 Global Crisis and Exchange Rate Fluctuations Period on the financial structures of the manufacturing industry companies that are continuously traded in the BIST starting from the United States. In order to better understand the effects of 2008 global crisis and exchange rate fluctuations on financial ratios of companies, the balance sheet and income statement for the years 2004-2018 were analyzed and interpreted. In this study, the companies in the Manufacturing Industry Sector operating in Borsa Istanbul (BIST) between 2004-2018; using financial ratios in the period of 2004-2007 Pre-Global Crisis, 2008-2009 Global Crisis Period, 2010-2015 Post-Global Crisis Period and 2016-2018 Exchange Rate Fluctuations Period, the balance sheet and income statement were analyzed. In the analysis, growth rates, valuation ratios, operational ratios, financial structure ratios, profitability ratios and liquidity ratios were examined. As a result, starting in the United States the global crisis spreads all over the world, especially in the BIST Manufacturing companies in Turkey were found to have made a negative impact during 2009. As a result, it has been observed that the growth rates, activity rates and profitability ratios of the companies have decreased and has been found that liquidity problems have. When we compare the 2016-2018 Exchange Rate Fluctuations Period and the 2008-2009 Global Crisis Period, when we look at growth rates, activity rates, financial structure ratios, shortterm debt/asset and debt resource ratios, profitability ratios and tobinq ratios, the analysis result was better in 2016-2018 Exchange Rate Fluctuations Period.