Kamu çalışanlarının finansal okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesi: Isparta ili örneği
Measuring financial literacy levels of public employees: Thecase of Isparta province
  1. Tez No: 613648
  2. Yazar: GÜRKAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
andırılarak finansal okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple Isparta ilinde çalışan genel idare hizmetleri, teknik hizmetler, sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri, eğitim öğretim hizmetleri, avukatlık hizmetleri, emniyet hizmetleri, din hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıflarındaki 450 çalışana anket uygulanmıştır. Finansal okuryazarlık seviyelerinin ölçülmesi için farklı kaynaklardan alınan ölçekler kullanılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde finansal okuryazarlığın temel kavramları ve ilkeleri ele alınmıştır. İkinci bölümde uluslararası ve ulusal kuruluşların finansal okuryazarlık faaliyetleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Türkiye'de yürütülen finansal okuryazarlık faaliyetleri ele alınmış ve son bölümde ise elde edilen verilerin analizleri yapılmış çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda belirli demografik özelliklere göre kamu çalışanlarının finansal okuryazarlık düzeyleri ile alakalı anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the financial literacy levels of public institution employees by separating them according to public staff classes. Therefore, in the province of Isparta,450 employees working for General Administrative Services, Technical Services, Health Services and Allied Health Services, Education Services, Advocacy Services, Safety Services, Religion Services Utilities have been surveyed. Scales from different sources have been used to measure levels of financial literacy. The work consists of four parts. The first chapter covers the basic concepts and principles of financial literacy. The second section covers the financial literacy activities of international and national organizations. In the third section, financial literacy activities carried out in Turkey are discussed and in the last section, analyses of the data are made and the results are interpreted. As a result of the analysis, it was determined that there were significant differences in the financial literacy levels of public institution employees according to certain demographic characteristics.