MyRIO kontrol kartı ile uzaktan erişimli sera otomasyonu uygulaması
Remote access greenhouse automation application with MyRIO control card
- Tez No: 613669
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHÇET KOCAMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde tarım ürünlerine olan ihtiyaç dünya nüfusunun artmasıyla beraber daha da artmış ve istenilen zamanda istenilen ürünü karşılamak oldukça zorlaşmıştır. Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla meyve ve sebze yetiştirilen seralar kurulmuştur. Seralarda yetiştirilen bitkilerden elde edilecek ürünlerin verimliliğinin arttırılması, bitkilerin en iyi yaşam ve fotosentez koşulları altında tutulması, maksimum üretim sürekliliğinin ve kalitesinin sağlanması, toprak ve bitkinin gerekli ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli otomatik kontrol sistemleri oluşturulmuştur. Bu kontrol sistemleri, hızlıca devreye girerek saptanan sorunların otomatik olarak çözümlenmesinin sağlanmasında, sera içi sıcaklık ve nem değerlerinin kontrol altına alınmasında ve sistemin kararlı bir şekilde çalışmasında ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, NI MyRIO-1900 kontrol kartıyla uzaktan erişimli sera otomasyonu uygulaması yapılarak LabVIEW grafiksel programı üzerinden sistem verilerinin gerçek zamanlı izlenmesi ve kontrolü sağlanmıştır. Ayrıca yapılan çalışmanın uygulanabilirliğini göstermek amacıyla bir sera prototipi oluşturulmuş ve iklimlendirme kontrolleri bu prototip üzerinde bilgisayar bağlantılı arayüz ile test edilmiştir. Serada yetiştirilecek olan bitkilerin su, sıcaklık, nem ve uygun fotosentez ışık oranı gibi değerleri sistemde kullanılan sensörler sayesinde ölçülerek tespit edilip MyRIO kontrol kartıyla kullanıcıya LabVIEW arayüzü ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the need for agricultural products has increased with the increase of world population and it has become very difficult to supply the desired product at the desired time. In order to prevent this situation, greenhouses where fruit and vegetables were grown were established. Various automatic control systems have been established in order to increase the productivity of the products to be obtained from the plants grown in the greenhouses established, to keep the plants under the best life and photosynthesis conditions, to ensure the maximum production continuity and quality, to meet the requirements of the soil and the plant. The control systems come into prominence in order to automatically solve the problems detected, to control the temperature and humidity values in the greenhouse and to operate the system in a stable manner. In this thesis, real-time monitoring and control of system data is provided through LabVIEW graphical program by using remote access greenhouse automation application with NI MyRIO-1900 control card. In addition, a greenhouse prototype was created and air conditioning controls were tested on this prototype with a computer connected interface to demonstrate the applicability of the study. The values of water, temperature, humidity and appropriate photosynthesis light ratio of the plants to be grown in the greenhouse are determined by the sensors used in the system and shown to the user through the LabVIEW interface with MyRIO control card.