Orhangazi ve dolayının jeomorfolojisi
Geomorphology of Orhangazi and its surrounding
  1. Tez No: 613673
  2. Yazar: ÖZNUR YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeomorfoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırma alanı, Marmara Bölgesi'nin güneydoğusunda bulunan Armutlu Yarımadası'nın doğu kesiminden güneye doğru uzanır. Kuzeyinde Samanlı Dağları yer almaktadır. Oluşum ve gelişimlerinde iklim ve flüvyal süreçlerin önemli rol oynadığı bölge, çeşitli yükselti ve yaşlardaki aşınım yüzeyleri ile seki sistemlerinden oluşan bir relief yapısı gösterir. Arazinin doğu kısmında İznik Gölü ve Depresyonu bulunmaktadır. Üst Miosen'deki faylanmalarla oluşan Kuzey Anadolu Fayı, inceleme sahasının güneyinden geçmektedir. Pliosen'de gelişen akarsu şebekesi dentritik drenaj özelliği gösterir. İznik Gölü kıyıları alçak kıyı özelliği göstermekte olup, kıyısı boyunca yaygın olarak yalıtaşları gözlemlenmiştir. Çalışma alanı, Kuaterner döneminde gençtektonik hareketlere maruz kalarak son şeklini almıştır.
Özet (Çeviri)
The research area, located southeast of the Marmara Region, extends from the eastern part of Armutlu Peninsula to the south. There is the Samanlı Mountains to the north. The region, where climate and fluvial processes play an important role in its formation and development, shows a relief structure consisting of erosion surfaces and terrace systems of various elevations and ages. There is Lake Iznik and Depression in the eastern part of the land. The North Anatolian Fault, formed by faulting in the Upper Miocene, passes south of the study area. The stream network developed in Pliocene era shows dentritic drainage feature. Iznik Lake shores show low coastal features, and the beachrocks are observed commonly along its shores. The study area took its final form by being exposed to young tectonic movements in Quaternary period.