Kadın çalışanların iş-aile çatışması ve yaşam tatmini arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study on the relationship between work-family conflict and life satisfaction of women workers
- Tez No: 548227
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kadın çalışanların iş-aile çatışması ve yaşam tatmini arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde, çalışma kavramı, kadınların tarihsel süreçte iş yaşamına katılma süreçleri ve çalışma yaşamına katılmış olmalarından dolayı çalışma-aile yaşamında karşılaştıkları sorunlar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde, iş-aile çatışması kavramı, süreci, türleri ve iş-aile çatışmasına neden olan faktörler açıklanmış, yaşam tatmini kavramı ele alınmış ve bu iki kavram arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, gerçekleştirilen çalışma yer almaktadır. Araştırmada veriler anket yöntemi ile elde edilmiştir. Anketler Bursa'nın Orhangazi İlçesinde ikamet eden 218 çalışan kadına uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucu elde edilen verilerin analizleri ''SPSS 15.0 For Windows'' programında gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen verilere göre, iş-aile ve aile-iş çatışması ile yaşam tatmini arasında negatif yönde orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, iş-aile çatışması ile aile-iş çatışması arasında da pozitif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the relation between women workers' work-family conflict and life satisfaction. In the first part of the study; the concept of working, the processes of women joining to the work life in the historical process and the problems they face in the work-family life because of their participation in the working life are discussed in detail. In the second part of the study; the concept, the process and the types of work-family conflict, and the factors causing work-family conflict are explained; the concept of life satisfaction is discussed and the relationship between the two concepts is explained. You can find there search work in the third part of the study. The data was collected by means of a questionnaire. The questionnaire was applied to 218 women living in Orhangazi district of Bursa. The data collected from the questionnaire was analyzed using 'SPSS 15.0 For Windows'. According to the data obtained from the analysis, it was determined that there was a weak and a meaningful relation in the negative sense between work-family and family-work conflict, and life satisfaction. In addition to this, it was found that there was a relation in the positive sense between work-family Conflict and family-work conflict.