Modern iktidarın yasa'sı olarak insan haklarının kurgulanması
Constructing human rights as the law of modern power
- Tez No: 613678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. B. ERDEM DENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada insan hakları, liberal düşünce tarafından, siyasal iktidarın elde tutulması için gereken rızanın sağlanması amacıyla oluşturulmuş bir kurgu olarak ele alınmaktadır. Siyasal iktidarın Yasa ve uygulama (auctoritas ve potestas) ilişkisi temelinde kurulduğu tartışıldıktan sonra insan haklarının, modern siyasal iktidar biçimi olan devletin Yasa'sı olarak ortaya çıktığı gösterilmeye çalışılmaktadır. İnsan haklarının belirli durumlarda ve zamanlarda, belirli kişiler için doğurduğu olumlu sonuçlar yadsınmamakla birlikte çalışmada, bu hakların hangi siyasi ve ekonomik gereksinimlere cevaben kurgulandığı ve iktidarın ihtiyacı olan rıza faktörünün sağlanmasında nasıl araçsallaştırıldığı sorularına yanıt aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, human rights are evaluated as a fiction which was formed by liberalism in order to provide the social consent required to hold the power. After putting forward that the political power is established on the basis of the relationship between the Law and practice (auctoritas and potestas), it is tried to be revealed that the human rights were emerged as the Law of the state which is the modern form of the political power. While the positive results of the human rights for certain people in certain situations and times are not denied, it is tried to answer the questions of which political and economic requirements these rights were formed for and how they were instrumentialized in providing the consent required by the sovereign.