Rotator manşet yırtığı olan hastalarda tetik nokta tedavisinde iskemik kompresyon ve enstruman destekli yumuşak doku mobilizasyonunun etkinliği
The effectiveness of ischemic compression and instrument assisted soft tissue mobilization in trigger point treatment in patients with rotator cuff tear
  1. Tez No: 613681
  2. Yazar: BÜŞRA AKSAN SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. YILDIZ ANALAY AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamızın amacı Rotator manşet (RM) yırtığı olan hastalarda tetik nokta (TN) tedavisinde iskemik kompresyon ve enstruman destekli yumuşak doku mobilizasyonu (EDYDM) uygulamalarının etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya RM kas yırtığı tanısı alan, omuz çevresi kaslarında en az 3 aktif tetik nokta (ATN) olan 41 hasta dahil edildi. Olgular randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Tespit edilen TN'ler için bir gruba iskemik kompresyon tekniği, diğer gruba EDYDM tekniği uygulandı. Her iki gruba 6 hafta boyunca haftada 2 gün ortak bir rehabilitasyon programı uygulandı. Tedavi öncesi ve 6 haftalık tedavi sonrasında; ağrı VAS, EHA universal gonyometre, TN varlığı Travell ve Simons kriterleri, ağrı eşiği dijital algometre, fonksiyonellik DASH ve ASES, anksiyete ve depresyon HAD ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda her iki grupta da VAS, EHA, ortalama TN sayısı, DASH, ASES ve HAD skorlarında istatistiksel olarak anlamlı iyileşme bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the efficacy of ischemic compression and instrument-assisted soft tissue mobilization (EDYDM) in the treatment of trigger points in patients with Rotator cuff (RM) tear. Forty-one patients with at least 3 active trigger points (ATN) in the shoulder circle muscles were included in the study. The patients were randomly divided into two groups. For the detected TNs, one group received ischemic compression technique and the other group received EDYDM technique. Both groups received a common rehabilitation program twice a week for 6 weeks. Before and after 6 weeks of treatment; Measurements used were VAS for pain, universal goniometer for EHA, Travell and Simons criteria for TNs, digital algometer for pain threshold, DASH and ASES for functionality, HAD scale for anxiety and depression. As a result of our study, there was statistically significant improvement in VAS, ROM, mean TN number, DASH, ASES and HAD scores in both groups (p0.05). There was no statistically significant differences in VAS, ROM, ASES and HAD scores between the groups (p>0.05).