Ülkemizde demir çelik sanayi atık sularının yönetimi ve uluslararası uygulamalarla karşılaştırılması
Iron and steel industry wastewaters management in Turkey and comparison with international applications
- Tez No: 613686
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kısıtlı olan su kaynakları çerçevesinde 'Su Yönetimi' ülkemizde ve Dünya' da giderek önem kazanmaktadır. Suyun yönetilebilir olması ile kirliliğin önlenmesi, kirlilik kaçınılmaz olduğunda ise atık suyun geri kazanılması mümkündür. Doğal dengenin ve yapısının bozulmasında su kaynaklarına bakış açımız, uygulanan politikalar ve yönetim aksaklıkları yatmaktadır. Ülkemizde atık su yönetimi yasal mevzuatlar ile yürütülmektedir. Demir çelik endüstrisinde atık sular içerdiği yoğun metal ve türevli maddeler nedeniyle bulundukları kentlerin kanalizasyon sistemlerine veya alıcı ortamlara doğrudan verilmez ve arıtım işlemine tabi tutulmaktadır. Uygulanacak arıtım yöntemlerini standartlara göre belirleyerek mevzuatlara uygun bir politika izlemektedir. Bu çalışmada; Türkiye' de demir çelik endüstrisi atık sularının arıtım uygulama esas ve yöntemlerinin ortaya konulması, mevcut yasal standartlar ile uluslararası uygulamaların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ülkemizde ve diğer ülkelerde demir çelik sanayi atık suları değerlerinin karşılaştırılması sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ülkemiz demir çelik sanayisinden çıkan atık suların yönetiminde ki doğru ve varsa yanlışlarının belirlenmesi ve elde edilecek bulguların yeni uygulamalara katkı sağlanması beklenmektedir. Türkiye' de şu an uygulanan arıtım esasları, mevcut izlenen strateji, yürütülen politika ve bunların uluslararası uygulamalar ile kıyası yapılmıştır. Türkiye arıtma politikasında geçmişten gelerek nasıl bir uyum süreci yaşamıştır, uluslararası standartlara uyum konusunda nasıl adımlar atılarak ilerlemiştir. Bu uyum konusunda şuan hangi aşamada bulunmaktadır. Bütün bu esaslar irdelenerek tez çalışması ulaşmak istediği sonuç ve hedefleri ortaya koymuştur. Öncelikle literatür çalışması ile çalışmada geçecek bilgilerin tanıtımı, açıklamaları, örnekleri anlatılmıştır. Spesifik araştırmalar ile hedeflenen bilgilere ulaşılarak ortaya bulgular konulmuştur. Yapılan karşılaştırma tekniği ile amaçlanan sonuçlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye 'nin şu an uyguladığı politika ile uluslararası politikalar arasında açığa çıkan mevcut durum farkı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
'Water Management' is becoming increasingly important in our country and in the world within the framework of limited water resources. It is possible to prevent pollution with the manageability of water and to recover the waste water when pollution is unavoidable. Our view of water resources in the deterioration of the natural balance and structure, policies and management failures underlie. In our country, waste water management is carried out by legal regulations. In the iron and steel industry, wastewater is not directly supplied to the sewage systems or receiving environments of the cities in which they are located due to the dense metals and derivatives it contains and is subjected to wastewater treatment. By determining the treatment methods to be applied according to the standards, it follows a policy in accordance with the legislation. In this study; Introducing the iron and steel industry in Turkey wastewater treatment principles and methods of application, it is intended to be compared with the current practice of international legal standards. Iron and steel industry wastewater values have been compared in our country and other countries. In line with the results obtained, it is expected to determine the correct and, if any, wrongdoing in the management of wastewater from the iron and steel industry of our country and to contribute to the new applications of the findings to be obtained. The principles of treatment currently applied in Turkey, the current strategy followed, policies and their execution was carried out in comparison with international practices. What kind of adjustment process has Turkey experienced in the treatment policy coming from the past and how steps have been taken to comply with international standards, there are now at what stage in this adaptation. By examining all these principles, the results and objectives of the thesis study are determined. First of all, the definition, explanations and examples of the information to be passed through the literature study are explained. The findings were put forward by reaching the targeted information with specific researches. With the comparison technique, the intended results were tried to be put forward. The current situation difference between Turkey's current policy and international policies has been revealed.