Yaşanabilir şehirler: Uluslarası kentsel sürdürülebilirlik endeksleri üzerine bir çalışma
Liveable cities: A study on international urban sustainability indices
- Tez No: 613739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL AYÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dünyada var olan kaynakların beklenenden hızlı tükeniyor olması ve doğal ortamlarda tahribatlar oluşmaya başlamasıyla sürdürülebilirlik konusu gündeme gelmiştir. Bunun yanı sıra küresel boyutta nüfus artışının da yüksek ve buna bağlı olarak kentleşmenin hızla artması iklim değişikliği başta olmak üzere birçok soruna neden olmaktadır. Söz konusu sorunlara bağlı olarak mevcut şehirleşme bakış açısının değiştirilmesi gerekliliği doğmuştur. Sorunları önceden tespit etmek ve tespitler doğrultusunda çözüm yolları bulmak için sürdürülebilir şehir değerlendirme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu yöntemler sürdürülebilir şehirler elde etme yolunda önem arz eden eylem planları için değerlendirmeye imkân tanıyan yol göstericiler olarak görev yapmaktadır. Çalışma kapsamında uluslararası sürdürülebilir şehir değerlendirme yöntemleri araştırılarak bu yöntemlerin değişik yönleri, doğayı koruma önlemleri, atık ve su yönetimi yolları, enerji verimliliği ile ilgili politikaları incelenmiş; değerlendirilmiş ve şehirlerin özelliklerine göre karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability, became a current issue with running out of worlds natural sources and devastation of nature. Besides, the increase in global population and rapid urbanization causes many problems such as climate changes. As a result of these problems the current urbanization perspective must have been changed. To determine the problems earlier and find solutions to them, sustainable city evaluation methods appeared. These methods serve as pathfinders to make action plans to achieve sustainable cities. In this study the International sustainable city evaluation methods are researched and these methods' different sides, the precautions to protect the nature, waste and water management ways and energy efficiency policies are analyzed, evaluated and comparisons according to cities' characteristics are made.