An evaluation of green urbanism: Singapore and Copenhagen cases
Yeşil şehircilik üzerine bir değerlendirme: Singapur ve Kopenhag örnekleri
- Tez No: 784652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN GÜLCEN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Environmental Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yeşil Şehircilik kavramı tüm dünyada giderek artan bir ilgi görüyor. Çünkü kent sayısındaki artış, nüfusun kentlere kayması ya da doğal kentli nüfus artışı kritik güçlükleri beraberinde getirmektedir. Bu zorluklar, kentsel genişleme ve büyümeyi, hava ve gürültü kirliliği gibi belirli çevresel tehlikeleri içeren alanların bozulmasını, sosyal adaletsizliği ve gerileyen ve durgun ekonomiyi içerir. Zorluklar aynı zamanda doğal kaynakların hızla tükenmesini ve ekosistemin insan faaliyetlerinden kaynaklanan atık ve emisyonları kavrama konusundaki yetersizliğini de kapsar. Bu zorluklar küresel ısınmaya katkıda bulunur ve iklim değişikliğine katkıda bulunur. Ortaya çıkan bu sorunların üstesinden gelmek için birçok strateji, eylem ve politika önerilmektedir. Şehircilikten, insanların şehirlerde yaşama biçimlerinden ve şehirleşmeden ve şehirlerin büyüme biçimlerinden kaynaklanan bu zorluklarla mücadele etmek için gelişmiş şehirlere odaklanmak önemlidir. Konsantrasyon, doğal ve yapılı çevre arasındaki boşluğu kapatabilen sürdürülebilir kentsel planlamanın temel ilkeleri ile yapılır. Yeşil Şehircilik, doğayı ve gelişme açığını pekiştirmek için bir çözüm olarak sunulmuştur. Yeşil Şehircilik, hızlı ve kontrolsüz kentleşmenin iklim, çevre ve toplum üzerindeki etkilerine odaklanır. Yeşil Şehircilik, şehirleri daha yaşanabilir ve sürdürülebilir kılmanın önemini anlatıyor. Aynı zamanda güçlü bir bağlantı duygusunu besler ve şehirlerin en çok önemsemesi gereken şeye, yani insanlara ışık tutar.Birçok ülke, daha yüksek yaşam kalitesine sahip yaşanabilir bir çevre elde etmek için Yeşil Şehircilik uygulamalarını gerçekleştirme ve bunları dahil etme yolunda ilerliyor. Ancak, Yeşil Şehirciliğin kavramsal bir standardizasyonu yoktur. Tüm dünyada en iyi Yeşil Şehircilik uygulamalarını tanımlayan yaklaşımlar ve çeşitli akademik kaynaklar hakkında çok sayıda literatür bulunmaktadır. Ancak bu çalışmalar Yeşil Şehircilik'in anlamını, içeriğini, bileşenlerini ve bileşimini açıklamamaktadır. Yeşil Şehircilik anlayışını hayata geçirmeyi, bileşenlerini oluşturmayı ve ilkelerini hayata geçirmeyi hedefleyen şehirler için bu çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Öyleyse; Yeşil Şehircilik kavramını netleştirmeye ve değerlendirmeye ihtiyaç vardır. Bu tezin amacı, gerçek Yeşil Şehircilik kavramını tanımlamak ve gelecekteki Yeşil Şehircilik çabalarına veya faaliyetlerine katkıda bulunmak için farklı Yeşil Şehircilik uygulamalarını değerlendirmek ve analiz etmek ve örnek olay incelemelerine dayalı bileşenlerini belirlemektir. Tez, yeşil şehirciliğin anlamı, bileşenlerinin sınıflandırılması ve stratejilerine odaklanmaktadır. Tez, şehir planlamacılarına, karar vericilere ve şehir yönetimlerine Yeşil Şehircilik ve dolayısıyla sürdürülebilir ve yeşil şehircilik anlayışını bünyesine katmak için alınması gereken derse yönelik bilgi sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tezin amacı, analizi ve bulgularıyla Yeşil Şehirciliği uygulamaya istekli dünya şehirlerine rehberlik etmektir. Her şehir, yeşil şehir planlamasına uygun olarak Yeşil Şehircilik geliştirebilir.Onion Research Yaklaşımına uygun olarak hazırlanan tezde betimsel nitel analiz yöntemi uygulanmaktadır. Bulgular kesin olarak değerlendirilir. Yeşil Şehircilik'in en iyi uygulamalarını anlamak ve analiz etmek için bir vaka çalışması yöntemi seçilmiştir. Singapur ve Kopenhag örneği, ilgili literatürden belirlenen farklı şehirlerin farklı uygulamaları ile zenginleştirilmiştir. Şehirler, Resonance Consultancy'nin 2020 Dünyanın En Yeşil Şehirleri Endeksi, Schroder'in Avrupa Sürdürülebilir Şehirler Endeksi, Arcadis Citizen Centric gibi dünyadaki sürdürülebilir ve yeşil şehirleri belirlemek için ilgili metodolojiler oluşturan farklı uluslararası şirket veya kuruluşların endekslerine göre seçildi. Sürdürülebilir Şehirler Endeksi. Tez, Kopenhag ve Singapur örneğinde Yeşil şehircilik kriterlerini ve yaklaşımlarını analiz etmek ve Yeşil Şehircilik ile ilgili ana kavramların tanımlandığı kavramsal çerçeveyi tanımlamak ve incelemek için bir literatür taraması ile yapılandırılmıştır. Seçilen illerdeki Yeşil Şehircilik ve şehircilik uygulamaları detaylı bir şekilde incelendikten sonra, Yeşil Şehircilik kavramının daha iyi anlaşılması ve değerlendirilmesi için bu şehirlerin uygulamaları tablolaştırılmıştır. Değerlendirme, Yeşil Şehircilik'in ana bileşenlerini özetlemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of Green Urbanism is achieving an increasing attention all over the world. It is due to the fact that the increase in the number of cities, population shift towards cities or natural urban population growth comes with critical challenges. These challenges include urban expansion and growth, degrading of areas which include certain environmental hazards, such as air and noise pollution, social injustice and declined and stagnant economy. Challenges do also cover up rapid running down of natural resources and incapability of the ecosystem to grasp waste and emissions originating by human activities. These challenges add up to global warming and contribute to climate change. Many strategies, actions and policies are proposed to overcome these emerging problems. To combat with these challenges arising from urbanism, the way people live in cities, and urbanization and the ways that cities grow, it is important to focus on developed cities. The concentration is done with basic tenets of sustainable urban planning which can abridge the gap between natural and built environment. Green Urbanism is introduced as a solution to consolidate the nature and the development gap. Green Urbanism focuses on the impacts of rapid and uncontrolled urbanization on climate, environment and the society. Green Urbanism depicts the importance of making cities more livable and sustainable. It also nurtures a strong sense of connection and sheds light on what cities should care about the most – the people. Many countries are already on their way towards achieving Green Urbanism practices and incorporating them to achieve a habitable environment with a higher life quality. However, there is no conceptual standardization of Green Urbanism. There is a vast amount of literature on the approaches and various academic sources defining the best Green Urbanism practices all over the world. However, these studies do not explain the meaning, content, components and the composition of Green Urbanism. These studies are insufficient for the cities who aim to apply the Green Urbanism understanding, to form its components, and to implement its principles. Therefore; there is a need to clarify and to evaluate the concept of Green Urbanism. The aim of this thesis is to evaluate and to analyze different Green Urbanism practices and to determine its components based on case-studies in order to define the actual concept of Green Urbanism and to contribute to any future Green Urbanism effort or activity. The thesis focuses on the meaning, the classification of components and strategies of green urbanism. The thesis has the objective to provide urban planners, decision makers and city administrations towards the course, which must be taken in order to incorporate Green Urbanism and so, the sustainable and green urban planning. This thesis has the objective to guide those cities of the world willing to implement Green Urbanism with its analysis and findings. Any city can develop Green Urbanism in compliance with the green urban planning. The thesis prepared in compliance with the Onion Research Approach implements a descriptive qualitative analysis method. The findings are evaluated conclusively. A case study method is selected in order to figure out and to analyze the best practices of Green Urbanism. Singapore and Copenhagen cases are enriched with differing practices of different cities that are determined from the related literature. The cities were selected on the basis of the indices of different international companies or organizations which have established relevant methodologies to determine the sustainable and green cities in the world such as Resonance Consultancy's 2020 World's Greenest Cities Index, Schroder's European Sustainable Cities Index, Arcadis Citizen Centric Sustainable Cities Index. The thesis is structured with a literature review to analyze the criteria and approaches of Green urbanism in Copenhagen and Singapore cases and to define and study the conceptual framework where the main concepts related to Green Urbanism are defined. After a detailed analysis of the Green Urbanism and urban planning practices in the selected cities, their practices were then tabulated for the better understanding and evaluation of the Green Urbansim concept. The evaluation sums up the main components of Green Urbanism.