Yusufçam göleti (Sındırgı/Balıkesir) yeri ve rezervuar alanının mühendislik jeolojisi araştırmaları
The engineering geological investigation on axis site and rezervuar area of the Yusufcam pond (Sindirgi/Balikesir)
  1. Tez No: 613757
  2. Yazar: DENİZ SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER CERYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Balıkesir İli Sındırgı ilçesine bağlı Yusufçam Köyü'nde yapılması planlanan Yusufçam Göletinin aks yeri ve rezervuar alanının jeolojisine bağlı olarak jeomekanik ve hidrojeolojik problemler üzerine odaklanmıştır. Yapılan bu çalışma kapsamında inceleme alanının 1/25000'lik jeoloji haritası, aks yeri ve çevresinin ise 1/1000 ölçekli mühendislik jeolojisi haritası hazırlanmıştır. Gölet rezervuar alanında Miyosen yaşlı dasit ve riyodasitler yayılım göstermektedir. Gölet sahasında, baraj temellerinin durumunu değerlendirmek ve laboratuvar testlerine kaya örnekleri elde etmek için toplam derinliği 310,5 m olan toplam 8 adet sondaj kuyusu açılmıştır. Bu saha araştırması sırasında baraj ekseni boyunca açılan sondajlara dayanarak geoteknik bir enine kesit oluşturulmuştur. Bu kesitte, yer altı su seviyesi, kaya kütlelerinin ayrışma derecesi, Kaya Kalitesi Özelliği (RQD), geçirimlilik değerleri ve geçirimliliğe göre sınıflandırma verilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada, Hoek-Brown yenilme kriteri kullanılarak gölet alanındaki farklı derecede ayrışmış kaya kütlelerinin dayanım ve deformasyon özellikleri bulunmuştur. Bu değerlerden yaralanılarak gölet yerinde şev duraylılığı analizi ve taşıma gücü analizleri yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda gölet yerinde şev duraylılığı ve taşıma gücü problemi olmadığı görülmüştür. Ancak yeraltı suyu seviyesi ve kayaların geçirimliliği dikkate alındığında sol sahilde rezervuar dışına su kaçırma problemi olacaktır. Bu nedenle sol sahilde yapılması düşünülen enjeksiyon perdesi bu durum dikkate alınarak projelendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the geomechanical and hyro-geological problems based on the local geological model of the Yusufçam pond site and its reservoir area planed in Yusufçam rural Sındırgı-Balıkesir. Within the scope of this study, 1/25000 geological map of the study area and 1/1000 scale geological map of the axle site and its surroundings were prepared. In the rezervoir area, dacite and rhyodacites aged Miocene are exposed. At the pond site a total of 8 boreholes with total depth of 310,5 m were drilled to assess the condition of the dam foundations and to obtain rock samples for laboratory testing. A geotechnical cross section was constructed based on the exploratory boreholes drilled along the dam axis during the site investigation. In this section, the ground water level, the degree of decomposition of the rock masses, Rock Quality Designation (RQD), permeability values and classifications according to permeability value were given. In this study,also, the strength and deformation properties of the rock masses with the different weathering degree in the pond area were found using Hoek-Brown failure criteria. Taking into consideration this data, slope stability analysis and bearing capacity analyzes were performed for the pond site. As a result of this research, slope stability problem and bearing capacity the problems were not observed at the pond site. However, considering the groundwater level and permeability of the rock masses, there will be a problem of water leakage out of the reservoir on the left bank. For this reason, the injection curtain, which is intended to be built on the left bank, should be projected considering this situation.