Kam mekanizması deney aparatı tasarımı imalatı ve kam izleyecisinin dinamik davranışlarının incelenmesi
The Construction, design a cam mechanism test set-up and investigation of cam tollower jump phenomenon
  1. Tez No: 3363
  2. Yazar: YUSUF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
KAM MEKANİZMASI DENEY APARATININ TASARIMI, İMALATI VE KAM İZLEYİCİ ZIPLAMA OLAYININ ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yusuf ŞAHIN gazi üniversitesi fen bilimler enstitüsü Şubat 1988 ÖZET Bu çalışmada, Kam mekanizmalarının kinematik ve dinamik karekteristiklerinin belirlenmesi için bir Kam Mekanizması Deney Aparatı tasarlanmış ve imal edilmiştir. Deneyler, kam dinamiğine yay kuvvetinin ve kam profilinin etkisini göstermek için yapılmıştır. Ayrıca kam profilinden izleyicinin ayrılması, Zıplama olayı incelenmiş ve kam dinamiğine yüzey kalitesinin etkisi deneysel olarak belirlenmiştir. Tasarlanan deney aparatı, yapılan deneyler esnasında gerekli verimi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
II THE CONSTRUCTION, DESIGN A CAM MECHANISM TEST SET-UP AND INVESTIGATION OF CAM FOLLOWER JUMP PHENOMENON (M.Sc. Thesis) Yusuf ŞAHIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT In this study, a cam test set-up has been designed and constructed for the determination of the kinematic and dynamic characteristics of cam mechanisms. Test s are performed to determine the effects of the cam profile and spring force on cam dynamics. Furthermore the Jump phenomenon which is the seperation of the follower from the cam profile, has been investigated and the effect of the surface quality on cam dynamics is determined experimentally.The Set-up designed, has performed satisfactorily durxng the tests conducted.