Yaygın evre küçük hücreli akciğer kanseri hastalarında ikinci seride kullanılan kemoterapi rejimlerinin karşılaştırılması
Comparison of chemotherapy regimens used in the second series in extensive stage small cell lung cancer patients
- Tez No: 613759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Yaygın evre küçük hücreli akciğer kanseri (YE-KHAK) küçük hücreli olmayan alt tiplere göre daha az görülmekle birlikte, daha agresif seyreder ve daha kısa sağkalım süresi ile ilişkilidir. YE-KHAK' nin birinci seri tedavisi platin tabanlı rejimlerden oluşmaktadır. İkinci seri tedavide ise standart yaklaşımın ne olacağı belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmada kliniğimizde tedavi edilen YE-KHAK hastalarımızın ikinci seri kemoterapi alanlarında tedavi rejimleri ile elde edilen tedaviye cevap oranlarının, bu cevabı etkileyen faktörlerin, tedavi ile sağlanan progresyonsuz sağkalım (PFS) ve genel sağkalım (OS) sürelerinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: YE-KHAK tanısı olan ve ikinci seri kemoterapi alan hastaların dosya verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, aldıkları ikinci seri tedavi rejimleri ve tedaviler ile elde edilen etkinlik verileri ortalama±standart sapma olarak hesaplandı. Sağkalım analizleri Kaplan Meier ve Log-Rank testi kullanılarak yapıldı ve değişken verilerin hastaların sağ kalım sürelerine olan etkileri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Although extensive stage-small cell lung cancer (ES-SCLC) is less common than non-small cell subtypes, it progresses more aggressively and is associated with shorter survival time. The first-line treatment of ES-SCLC consists of platinum-based regimens. In the second-line of treatment, the standard approach remains uncertain. In this study, we aimed to investigate the response rates, the factors affecting this response, the progression-free survival (PFS) and the overall survival (OS) achieved by the treatment regimens used in the second-line in patients with ES-SCLC who treated in our clinic. Material and methods: The data of the patients who were diagnosed as ES-SCLC and who received second-line chemotherapy were analyzed retrospectively. The demographic data of the patients, chemotherapy regimens used in the second-line treatment, and the efficacy data obtained with the treatments were calculated as mean ± standard deviation. Survival analyses were performed using the Kaplan Meier and Log-Rank test, and the effects of variable data on patients' survival times were analyzed. When p value