Giresun ili merkez liselerindeki yönetici, öğretmen ve öğrencilerinin rehberlik anlayışlarının incelenmesi
Being examined of understanding of guidance of administrators, teachers and students at high schools in city centre of Giresun
- Tez No: 61376
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER GÖKÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
02. ÖZET Bu araştırmada Giresun ili merkezindeki liselerde görevli yönetici, öğretmen ve bu liselerde okuyan öğrencilerin rehberlik anlayışları incelenmiştir. Yönetici ve öğretmenlerin rehberlik anlayışları cinsiyet, meslekteki hizmet süresi, mezun olunan okul, öğretmenlik branşı, rehberlik okumuş olup olmama, rehberlik kursuna katılmış olup olmama gibi değişkenlerde dikkate alınarak, öğrencilerin rehberlik anlayışları ise, cinsiyet ve sınıf düzeyi gibi değişkenlerde dikkate alınarak incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Giresun ili merkezindeki; Giresun Lisesi, Atatürk Lisesi, Ticaret Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Îmam-Hatip Lisesi, Abdullah Bozbağ Anadolu Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi tüm yönetici, öğretmen ve öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma grubu, liselerdeki tüm yöneticiler (41 kişi), tüm öğretmenler (202 kişi) ve 5728 öğrenciden tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilen 960 öğrenci olmak üzere toplam 1203 kişiden oluşmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Engin tarafından geliştirilmiş Geçerlilik ve Güvenirlik çalışması yapılmış olan“Rehberlik Hizmetleri Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri hakkında bilgi toplamak için de araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Anketi”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS For Windows 6.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Rehberlik anlayışı puanlarının gruplar arası karşılaştırılmasında parametrik testler olarak T-Testi, Tek Yönlü Variyans Analizi paramatrik olmayan durumlarda ise, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis Variyan Analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi P= 0.05 olarak alınmıştır. Variyans analizlerinde bulunan manidar farkın hangi grup ya da gruplardan kaynaklandığını belirtmek için de Scheffe Testi yöntemi kullanılmıştır. VIAraştırmada elde edilen sonuçlar şöyle sıralanabilir. 1- Liselerde görev yapan yöneticilerin hem genel olarak, hem de her bir hizmet alanına yönelik rehberlik anlayışları iyi düzeyde çıkmıştır. 2- Okul yöneticilerinin rehberlik anlayışları arasında cinsiyete göre farklılık görülmemiştir. 3- Okul yöneticilerinin rehberlik anlayışları arasında meslekteki hizmet süresine göre farklılık görülmemiştir. 4- Okul yöneticilerinin rehberlik anlayışları arasında mezun oldukları okullara göre farklılık görülmemiştir. 5- Okul yöneticilerinin rehberlik anlayışları arasında öğrenmenlik branşlarına göre farklılık görülmüştür. Fark Matematik ve Fen Bilgisi öğretmenlerinin lehine çıkmıştır. 6- Okul yöneticilerinin hem genel olarak hem de her bir hizmet alanına göre rehberlik anlayışları arasında mezun oldukları okulda rehberlik okumuş olup olmamalarına göre farklılık görülmüştür. Farklılık hem genel olarak hem de her bir hizmet alanına göre rehberlik okumuş yöneticilerin lehine çıkmıştır. 7- Okul yöneticilerinin rehberlik anlayışları arasında rehberlik kursuna katılmış olup olmamalarına göre farklılık görülmemiştir. 8- Liselerde görev yapan öğretmenlerin hem genel olarak hem de her bir hizmet alanına göre rehberlik anlayışları iyi düzeydedir. 9- Liselerde görev yapan öğretmenlerin rehberlik anlayışları arasında cinsiyete göre farklılık görülmemiştir. 10- Liselerde görev yapan öğretmenlerin rehberlik anlayışları arasında meslekteki hizmet süresine göre farklılık görülmemiştir. 11- Liselerde görev yapan öğretmenlerin rehberlik anlayışları arasında mezun oldukları okullara göre farklılık görülmemiştir. 12- Liselerde görev yapan öğretmenlerin rehberlik anlayışları arasında öğrenmenlik branşlarına göre farklılık görülmemiştir. 13- Liselerde görev yapan öğretmenlerin hem genel olarak hem de her bir hizmet alanına göre rehberlik anlayışları arasında mezun oldukları okulda rehberlik okumuş olup olmamalarına göre farklılık görülmüştür. Farklılık hem genel olarak hem de her bir hizmet alanına göre rehberlik okumuş yöneticilerin lehine çıkmıştır. Vll14- Liselerde görev yapan öğretmenlerin rehberlik anlayışları arasında rehberlik kursuna katılmış olup olmamalarına göre farklılık görülmüştür. Farklılık rehberlik kursuna katılmış öğretmenlerin lehine çıkmıştır. 15- Liselerde eğitim gören öğrencilerin hem genel olarak hem de her bir hizmet alanına yönelik rehberlik anlayışları iyi düzeydedir. 16- Liselerde eğitim gören öğrencilerin hem genel olarak hem de her bir hizmet alanına yönelik rehberlik anlayışları arasında cinsiyete göre farklılık görülmüştür. Farklılık hem genel olarak hem de her bir hizmet alanına göre kız öğrencilerin lehinedir. 17- Liselerde eğitim gören öğrencilerin rehberlik anlayışları arasında okudukları sınıflara göre farklılık görülmüştür. Farklılık II. sınıfta okuyan öğrencilerin lehine çıkmıştır. 18- Okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler arasında hem genel olarak hem de her bir hizmet alanına yönelik rehberlik anlayışları arasında farklılık görülmüştür. Fark önce yöneticilerin sonra ise öğretmenlerin lehine çıkmıştır. 19- Yönetici, öğretmen ve öğrenciler arasında rehberlik hizmet alanları önem sıralamasında farklılık görülmüştür. VIII
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY In this study, the understandings of guidance of the administrators, teachers who are working and the students who are studying at high schools in city centre of Giresun had been examined. The understandings of guidance of administrators and teachers had been examined according to the factors like the sex, the periods of emplayment, schools which was graduated, teacher branch, having taken guidance lesson in school or not, having taken guidance course or not. The understandings of guidance of students had been examined according to the factors like the sex and the level of class. The surroundings of research had occurred from all administrators, all teachers and all students at Giresun High School, Atatürk High School, Commerical High School, Technical High School, Girls' High School of Profession, Imam-Hatip High School, Abdullah Bozbağ High School of Anatolia, Anatolia High Scool of Teacher. Teachers High Scoll in city centre of Giresun. The group of research had occurred from 1203 totally, all administrators (41 persons), all teacher (202 persons) and 960 students chosen from 5728 students according to statified random sampling.“Guidance Services Inventory”which had been developed by Engin had been used in research as means of collecting data.“Personal Information Inauiry”which had been developed by investigator had been used to collect about the independent factors of the research. The analysis of data in the research had been done by using SPSS for windows 6.0 programm. In comparisons among groups of the points of understanding of guidance, T- Test, 1-way Analysis of variance had been used in the parametric case and Maan Whitney U test and Kruskal Wallis Analysis of Variance had been used in the nonparametric case. The meaningfulness level had been taken as P= 0.05. Scheffe Test method had been used to determine that between which groups the meaningful difference had appeared. IXThe conclusion of this research can be summarized such as: 1- The understandings of guidance of the administrators who are working at high schools are a good level according to both generally and each guidance service. 2- A meaningful difference hadn't been appeared according to the sex between the understandings of guidance of school administrators. 3- A meaningful difference hadn't been appeared according to the period of employment among the understandings of guidance of school administrators. 4- A meaningful difference hadn't been appeared according to schools which were graduated among the understandings of guidance of school administrators. 5- A meaningful difference had been appeared according to teachers branch among the understandings of guidance of school administrators. The meaningful difference is in favour of technology and mathematics teachers. 6- A meaningful difference had been appeared according to having taken guidance Lesson at schools which were graduated or not among the administrators.The meanigful difference is in favor of the teachers who had taken guidance lesson according to both generality and each guidance service. 7- A meaningful difference hadn't been appeared according to having taken guidance course or not among the understandings of guidance of school administrator. 8- The understandigs of guidance of the teachers who are working at high schools are a good level according to both generally and each guidance service. 9- A meaningful difference hadn't been appeared according to the sex among the understandigs of guidance of the teachers. 10- A meaningful difference hadn't been appeared according to the periods of employment among the understandigs of guidance of the teachers. 11- A meaningful difference hadn't been appeared according to schools which were graduated the understandings of guidance of the teachers. 12- A meaningful difference hadn't been appeared according to the branches among the understandings of guidance of the teachers. 13- A meaningful difference had been appeared according to having taken guidance lesson at schools which were graduated or not among the understandings of guidance of the Xteachers. The meaningful difference is in favour of the teacher who had taken guidance lesson according to both generally and each guidance service. 14- A meaningful difference had been appeared according to having taken guidance course or not among the understanding of guidance of the teachers. The meaningful is in favour of the teachers who had taken guidance lesson according to both generally and each guidance sercice. 15- The understanding of guidance of the students who are studying at hign school are a good level according to both generally and each guidance service 16- A meaningful difference had been appeared according to the sex among the understandings of guidance of students who are studying at high school. The meaningful difference is in favour of the girl students. 17- A meaningful difference had been appeared according to students' level of class among to understandings of guidance of the students. The meaningful difference is in favor of the students who are studying at the second class. 18- A meaningful difference had been appeared among the understandings of guidance of the administrators, the teachers and the students according to both generally and each guidance service. The meaningful difference is in favour of the adminitrators. 19- A meaningful difference had been appeared among the administrators, the teachers and students according to importance arranging of guidance services. XI