Çay ekonomisine genel bir bakış
General evolution in the tea economy
  1. Tez No: 61375
  2. Yazar: ZEKERİYA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ TÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
02. Özet Çay, dünyada en fazla tüketilen içecek maddelerinden biridir. Çay tüketimi ve tüketiminin M.Ö. IV. yy. 'dan itibaren başladığı bilinmekle birlikte, özellikle 16. yy. 'dan sonra yaygınlaştığı söylenebilir. Dünyada en fazla çay üretilen bölge, Güney ve Güney Doğu Asya Bölgesidir. Hindistan ise Dünyada en fazla kuru çay üreten ülkedir. Türkiye'de 1940 yılından sonra kuru çay üretilmeye başlamış olmakla birlikte, uygulanan destekleme politikalarının da katkısıyla hızlı bir gelişme göstermiştir. Halen dünya toplam kuru çay üretiminin yaklaşık % 7' sini gerçekleştirmekte olan Türkiye, Dünyanın 5. büyük çay üreticisi ülkesidir. Türkiye çay sektöründe, 1985 yılında gerçekleştirilen yapısal değişimle, çay üretim ve pazarlanması, özel sektöre de açılmıştır. Bu değişimden sonra, Türkiye üretimi iç talebi aşmış ve üretim fazlası oluşmaya başlamıştır. Bu durum, 1980'li yılların ikinci yansına kadar“ithal ikameci”bir politika izlenmiş olan Türkiye çay sektöründe, ihracata yönelik yeni bir stratejinin belirlenmesini zorunlu hale getirmiştir. Türkiye'nin çay ihracat imkanlarının araştırılmasını amaçlayan bu çalışmada, öncelikle Dünya çay piyasası incelenmiş, genel olarak Dünya çay üretimi, tüketimi ve ticareti ile ilgili bilgiler verilmiştir, ikinci kısımda, Türkiye çay üretimi ve tüketiminin seyri, çay ihracat ve stok miktarları, uygulanan destekleme politikaları ve sonuçlan ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Türkiye çay ihracatı önündeki engeller, çay ihraç edilebilecek ülkelerin tüketim ve ithalatlan ile birlikte, Türkiye'nin çay ihraç edebilmesi için yapılması gerekenler anlatılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye çay piyasasında oluşan iç talep fazlası çay, ihracatta deneyimli personel yetiştirerek, gerekli pazar araştırmalannı yaparak, çay konusunda Dünya ve Türkiye ile ilgili bütün verileri bir bilgi bankasında toplayarak, özellikle kaliteli hammaddenin olduğu bölgelerdeki fabrikaları ihraçlık çay üretimine tahsis ederek paketleme ve ambalajlama işlemlerini tüketici tercihleri doğrultusunda yaparak ve kuru çay maliyetlerini azaltıcı tedbirleri alarak ihraç edilmeli ve ülke ekonomisine katkı sağlanmalıdır. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary Tea, one of the most consuming beverages in the world. It is known that tea plantation and consumption began as from 4.th century BC, but especially after 16.th century is spread. It is produced mostly in south and south-eastern Asia. The biggest dried tea producer in the world today is India. Even if the dried tea was began to be produced in Turkey after 1940, the quick progress had been recorded by contribution of supporting purchase policies. Turkey produce about 7 % of total dried tea production in the world and it is the 5.th the biggest tea producer country. Turkey made a structural variation on tea sector in 1985 and opened his tea production and marketing to the private sector. After this variation, Turkey's tea production passed over the domestic market demands and surplus production occurred. This situation has forced Turkey which followed an import substitution policy until second half of 80' s, to determine a new strategy in tea sector that tended to export. In this study that is aiming at investigation of Turkey's tea export possibilities, first of all world tea market was examined and given information about world tea production, consumption and tea trade. In the second chapter, Turkey's tea production and consumption movement, tea export and stock quantities, supporting policies that applied and their results were tried to be presented for consideration. In the third chapter, it was expressed the difficulties in front of Turkey's tea export and consumption and import capacities of the countries that tea might be imported and what is necessary for Turkey in the order to export more tea. As a result tea that occur in Turkey tea market us surplus domestic market demand should be exported and should be contributed to the country economy by training experienced staffs on export and making necessary market researches and collecting all the data concerning tea in Turkey and the world on a databank, especially assigning the factories in the regions that high quality raw materials exist for export quality tea production, preparing the package and wrapping of tea in accordance with consumer's demands and taking measures that might reduce cost of the dried tea. VIII