Türkiye'nin yaş sebze ve meyve ihracatında karşılaşılan paketleme, standardizasyon, depolama ve taşıma sorunları
  1. Tez No: 61377
  2. Yazar: AYDIN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HACIİBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
02. ÖZET Yaş meyve ve sebze Türkiye'de diğer tarım ürünleri ile sanayi ürünlerinden sonra ülkenin uygun iklim, toprak ve topoğrafîk koşullan nedeni ile önemli döviz kaynaklarından birini oluşturması gereken ürünlerdendir. Ancak yaklaşık 30000000 ton olarak gerçekleşen üretimin 1000000 tona yakını ihraç edilebilmektedir. Bu durum ülkenin üretim açısından sahip olduğu şanslı konumunu ihracatta aym şekilde koruyamadığını göstermektedir. Yaş meyve ve sebze ihracatında depolama, taşıma, standardizasyon ve paketlemeyle ilgili bir çok problemlerle karşılaşılmaktadır. Bu problemlerin çözümüne yönelik alınması gereken önlemler kısaca paketleme evlerinin kapasitelerinin arttırılması, yetiştiricilikte kaliteye önem verilmesi, nakliye kuruluşlarının ıslah edilmesi ve soğuk depolamadan yeterince faydalanılması olarak sıralanabilir. Bu sorunlara yönelik önerilerin yeterince yerine getirilmesi yaş sebze ve meyve ihracatını hem miktar, hem de değer olarak arttırabilecektir.
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY Because of the favorable climate, soil and topographical conditions in Turkey, fresh vegetable and fruit must be one of the sources of foreign exchange following industrial and other agricultural products. However, only one million tone of the production of thirty million tones has been exported. This shows that Turkey can not maintain the lucky position it has in production in exportation similarly. In exporting fresh vegetable and fruit, many problems related to storage, transportation, standardization and packing arise. The measures to solve these problems are increasing the capacities of the packing houses, giving importance to quality in cultivation, renewing the transportation foundations and utilizing from the cool storage adequately. Finding adequate solutions for these kinds of problems will lead the exports of fresh vegetable and fruit in terms of both quantity and value to increase.