Karaciğer alveolar ekinokok hastalığı nedeniyle karaciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda nötrofil / lenfosit oranı, trombosit / nötrofil oranı ve preoperatif beslenme indeksinin ameliyat sonrası dönemdeki komplikasyonlarla ilişkisinin araştırılması
The research of relationship between neutrophyl/lymphocyte ratio, thrombocyte/lymphocyte ratio, preoperative nutrition index and postoperative complications in patient with liver resection because of echinococcus granulozus
- Tez No: 613782
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Ekinokokkus alveolaris (AE) ülkemizde endemik olarak görülen ve sıklıkla karaciğeri tutan bir enfeksiyondur. En etkin tedavisi radikal hepatik rezeksiyondur. Rezeksiyona uygun olmayan hastalarda karaciğer nakli küratif bir yöntem olarak uyguanabilir. Bizim bu çalışmadaki amacımız; Karaciğer Alveolar Ekinokok hastalığı nedeniyle karaciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda Nötrofil/Lenfosit oranı (NLO), Trombosit/Lenfosit oranı (TLO) ve Preoperative Beslenme İndeksinin (PBİ) ameliyat sonrası dönemdeki komplikasyonlarla ilişkisinin araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 2010 Ocak ve 2019 Mart ayları arasında kliniğimizde yatan ve karaciğer alveolar kisti nedeniyle medikal tedavi uygulanan, rezeksiyon veya karaciğer nakli yapılan hastaların dosyalarının retrospektif olarak incelenmesi ve verilerin kaydedilmesi ile oluşturuldu. Tüm hastaların demografik bulgularıyla beraber preoperative son gündeki ve postoperative 1. gündeki lenfosit, nötrofil, trombosit, albumin, NLO, TLO ve PBİ kaydedildi, NLO tam kan sayımındaki nötrofil değerinin lenfosit değerine bölümünden, TLO trombosit değerinin lenfosit değerine bölümünden hesaplandı. PBİ: serum albumin değeri (gr/l) + 0.005 x lenfosit sayısı şeklinde hesaplandı. Bulgular: Toplam 172 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 76'sı (%44.2) erkek, 96'sı (%55.8) kadındı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 48 ± 15 idi (18-90). Çalışmaya alınan hastaların 139'unun (%80.8) şifa ile taburcu edildiği, 33'ünün de (%19.2) ex olduğu saptandı. Postoperatif değerlerin komplikasyonlar üzerindeki etkisi araştırıldığında; lenfosit ve NLO 'nun istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği ve komplikasyon gözlenen grupta daha yüksek olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Echinococcus Alveolaris is an endemic infection in our country and it usually affects liver. The most effective treatment of this disease is radical hepatic resection. Liver transplantation can be performed for the patients who are not appropriate for liver resection. Our aim for this study is to find the relationship between the neutrophyl/lymphocyte ratio (NLO), trombocyte/lymphocyte ratio (TLO) , preoperative nutrition index (PBİ) and complications for the patients who were operated for Echinococcus Alveolaris and liver resection was performed. Equipment and Method: Our study is based on the retrospective study fort he patients who have Echinococcus Alveolaris infection and were treated medically, surgically (liver resection/liver transplantation) between January 2010 and March 2019. For all the patients, demographical findings, lymphocyte, neutrophyl, thrombocyte, albumin, NLO, TLO, PBİ for the last preoperative and first postoperative days were recorded. Findings: A total of 172 patients were included for the study. 76 of the patients (44.2%) was male and 96 (55.8&) was female. The average age of them was 48 ± 15. 139 of them (80.8%) were discharged by cure, 33 of them (19.2%) were lost. When the affect of postoperative values on complications, lymphocyte and NLO were foundes as statistically significant (p0.05).