Deprem dayanımı yetersiz bir yapının TBDY2018'e göre incelenmesi ve bir güçlendirme önerisi
Investigation of a non-earthquake resistant structure based on TBDY2018 and a proposal for strengthening
- Tez No: 613791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ ÇİVİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY2018) 18/03/2018 tarihinde 30364 sayılı resmi gazetede yayınlanmış ve 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girmiştir. Mevcut binaların deprem performansı bakımından yeterliliği ve çıkan sonuçlara göre güçlendirme esasları yeni yönetmelik içerisinde Bölüm 15'te detaylı olarak yer verilmiştir. Yapıların depreme dayanıklı olabilmesi için yapıyı yürürlükte olan yönetmeliğe göre projelendirmek ve projesine uygun inşa etmek gerekir. Bunun yanı sıra yönetmelikteki yeni gelişmeleri göz önüne alarak önceki yönetmeliğe göre inşa edilen yapılarında incelenmesi gerekir. Bu inceleme sonucunda yapının mevcut kapasitesini arttırmak için bazı çalışmalar yapılmalıdır. Yapılan bu çalışmalara güçlendirme denir. Sunulan bu çalışmada; Balıkesir ili içerisinde bulunan bir sağlık yapısının iki derzden oluşan A bloğunun TBDY2018'e göre mevcut durumunun belirlenmesi ve güçlendirme önerisi yer almaktadır. Mevcut durumunun belirlenmesi için röleve çıkartılmıştır. Bu veriler doğrultusunda mevcut durum analizi yapılmış olup, güçlendirme önerileri olarak kolon mantolaması, perde ilavesi, mantolama ve perde ilavesinin birlikte kullanılması ve kat tıraşlama gibi 4 adet farklı kombinasyonlar yapılıp sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey Earthquake Building Regulations (TBDY2018)was published in Official Gazette on 18/03/2018 with issue no 30364 and became legally effective on 01/01/2019. The adequacy of the existing buildings in terms of earthquake performance and the strengthening principles according to acquired results were detailed in Chapter 15 of the new regulation. In order to have earthquake resistant structures, it is necessary to design a new building according to the regulations in force and to construct it in accordance with its structural design drawings. In addition, the structures constructed according to the previous regulation should be examined considering the changes in the current regulation. As a result of this examination, some studies should be carried out to increase the existing capacity of the structure. This process is called strengthening. In this study; the assessment of the current status of block-A of a state hospital in Balıkesir province, which consists of two joints, according to TBDY2018, and the strengthening proposal are included. The building was surveyed in order to obtain the existing dimensions. Based on these data, the current situation analysis was carried out and 4 different strengthening combinations such as column jacketing, shear wall addition, jacketing and shear walladdition combined, and building trimming were suggested for strengthening and the results were compared.