Nazal polipozis olgularında yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete ve bilişsel becerilerin preoperatif ve postoperatif karşılaştırılması ve enflamasyon skorları ile ilişkisinin araştırılması
The quality of life, depression, anxiety and cognitive failures in preoperative and postoperative comparison and the relation between inflammation scores in nasal polyposis case
  1. Tez No: 613850
  2. Yazar: MEHMET BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA BAYINDIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Yapılan bu çalışmada nazal polipozisli kronik rinosinüzit hastalarında yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete ve bilişsel beceriler gibi rinolojik ve ekstrarinolojik semptomların operasyon öncesi ve sonrası değerlendirilmesi ve dokudaki enflamasyon skorları ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca enflamasyon şiddetindeki farklılıklar ile semptomların şiddeti arasında ilişki olabileceği düşünülerek bu ilişkinin varlığının gösterilmesi de amaçlanmıştır. GEREÇ YÖNTEM:2015/3 - 2019/5 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi KBB Hastalıkları AbD'ında nazal polipozis tanısıyla endoskopik sinüs cerrahisi (ESC) yapılmış olan toplam 103 hastadan 40'ı çalışmaya dâhil edildi. Operasyon sonrası altı ayını dolduran hastalara operasyondan önce ve sonra Yaşam Kalitesi Ölçeği (SNOT-22), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Bilişsel Hatalar Ölçeği (BHÖ) anketleri yapıldı. Endoskopik sinüs cerrahisi ameliyatı yapılan hastalarda rutin olarak ameliyat sırasında alınmış olan polip doku örnekleri tekrar değerlendirildi ve mukozal enflamasyona göre hafif orta ve şiddetli olarak gruplandırıldı. Mukozal enflamasyon şiddetinin (SNOT-22), (BAÖ), (BDÖ), (BHÖ) skorları ile ilişkisi değerlendirildi. BULGULAR: Histopatolojik değerlendirmede 23 hasta(%57.5) hafif, 11 hasta orta, 6 hasta ise şiddetli enflamasyon grubuna dâhil edildi. Araştırma kapsamındaki hastaların endoskopik sinüs cerrahisi sonrası SNOT-22 total puanlarında (p=0.0001), BDÖ puanlarında (p=0.0001), BAÖ puanlarında (p=0.0001), BHÖ puanlarında (p=0.0001) anlamlı azalma saptandı. Enflamasyon grupları birbiriyle kıyaslandığında ameliyat öncesi ve sonrası SNOT-22 total puanlarında (p>0.5), BDÖ puanlarında (p>0.5), BAÖ puanlarında (p>0.5), BHÖ puanlarında (p>0.5) anlamlı farklılık saptanmadı. Hastaların ameliyat sonrası yaşam kaliteleri, depresyon, anksiyete ve bilişsel fonksiyonlarında anlamlı olarak iyileşme izlendi, fakat enflamasyon şiddeti farklılıkları ile bu iyileşme düzeyleri arasında bir ilişki saptanmadı. SONUÇ VE ÖNERİLER: Nazal Polipozisli hastalarda Endoskopik Sinüs Cerrahisi semptomların belirgin düzeyde iyileşmesini sağlar. Eozinofil oranları yüksek olan hastalarda hastalığın şiddeti ve nüks oranları yüksek olsada genel mukozal enflamasyonun şiddeti ile genel yaşam kalitesi arasında ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective; To evaluate pre- and post-operational rhinologic and extra-rhinologic symptoms like quality of life, depression, anxiety and cognitive abilities; and their connection with tissue inflammation scores in nasal polyposis patients with chronic rhinosinusitis. It was thought that there is an link between differences in inflammation's and symptom severity, and we aim to show this linkage in this study. Methods; 40 of 103 nasal polyposis patients who undergo endoscopic sinus surgery between March 2015 and May 2019 in Inonu University Department of Otorhinolaryngology has been included in this study. SNOT-22, BAI, BDI and CFQ surveys have been performed pre- and post-operationally to the patient who have completed their 6th months after the operation. Polyp tissue samples have been analyzed routinely and categorized mild, intermediate and severe by their mucosal inflammation. The linkage between mucosal inflammation and SNOT-22, BAI, BDI and CFQ scores have been examined. Findings; In histopathological examination, patients have been categorized by their inflammation level as; 23(%57,3) mild, 11(%27,5) intermediate and 6(%15) severe. There was a meaningful decrease in SNOT-22 total scores (p=0.0001), BDI scores (p=0.0001), BAI scores (p=0.0001) and CFQ scores (p=0.0001) in patients following the endoscopic sinus surgery. There wasn't and meaningful difference between pre- and post-operational SNOT-22 total scores (p>0.5) BDI scores (p>0.5), BAI scores (p>0.5) and CFQ scores (p>0.5) when compared to inflammation categories. There was a meaningful improvement in patients quality of life, depression, anxiety and cognitive abilities, but there were no meaningful connection between inflammation severity and improvement rates. Conclusion and Suggestions; Endoscopic sinus surgery makes a significant improvement in symptoms on patients with nasal polyposis. Although relapses and severe illness is more common with patients with high eosinophil rates, there is no connection between general mucosal inflammation severity and patients' general life quality.