Ordu-Ünye'de coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak rusle erozyon modeline göre toprak kaybının tahmini
Estimation of soil loss by rusle model using geographic information systems and remote sensing technics in Ordu-Ünye
  1. Tez No: 613872
  2. Yazar: ARİF KIRCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Toprakla ilgili yapılan araştırmaların en önemlilerinden biride erozyon araştırmasıdır. Erozyon nedeni ile dünyanın birçok yerinde, toprağın üst kısmında bulunan verimli tabaka yok olmaktadır. Erozyon risk tahmini için kullanılan RUSLE modelinde, laboratuvarda elde edilen ölçümsel ve deneysel veriler ile arazide gerçekleştirilen çalışmalar kullanılmaktadır. Bu çalışma; Ordu ili Ünye ilçesi topraklarının RUSLE modeli kullanılarak erozyon risk tahmininde bulunmak, hesaplanması ve haritalanması amacıyla ele alınmıştır. Elde edilen veriler ile sayısallaştırılmış haritalara göre; toplam 58397.75 ha alanın %42.17'sinin yüksek, çok yüksek ve aşırı yüksek erozyon riski altında olduğu belirlenmiştir. Çalışma alanında agregat stabilitesi değerlerinin yüksek elde edilmesine, toprak aşınabilirliğinin düşük olmasına rağmen, erozyon riskinin yüksek çıkmasının başlıca nedeninin eğim olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak; Ordu ili Ünye ilçesi topraklarının yüksek oranda erozyon riskine sahip olduğu belirlenmiştir. Erozyon riskinin yüksek oranda görüldüğü alanlarda toprak kayıplarını artıracak uygulamalardan kaçınılmalı, erozyonla mücadele çalışmaları başlatılmalı ve yaygınlaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
One of the most important research on soil is erosion research. Due to erosion, fertility layer of soil has moved away from top of the soil all around the world. RUSLE used for estimation of erosion risk is applied to field studies, experimaental and measumental data acquired from laboratuary studies. This study was carried out to estimate, calculate and creat a map of erosion risk using RUSLE model in Ordu province, Unye district. According to data and digitising map, 42.17 % of total 58397.75 ha area had high, very high and extremely high erosion risk. The main reason of erosion risk was due to slope this is beacuse of high aggregate stability and low soil erodobility in research area. As a result, we determined that research area had very high erosion risk in Ordu province, Unye district. We should avoide application leading cause of soil erosion in area and must start to combat soil erosion. Percent agreement, avarage percent error and coefficient of variation were used to determine reliable bony structure. The highest percent agreement (68.3%), the lowest avarage percent error (5.14%) and coefficient of variation (9.74%) were obtained for vertebra.