Fındık üretim alanlarında coğrafi bilgi sistemlerinin kullanımı
Geographical information system application on nut production areas
  1. Tez No: 126928
  2. Yazar: ŞAFAK YILDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL TOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Fındık üretim alanlarında Coğrafi Bilgi Sistemlerinin kullanılmasını konu alan bu çalışmada Türkiye'de fındık tarımı ve üretiminin yapıldığı alanlara ilişkin verilerin toplanması, veri tabanlarının oluşturulması, bu verilerin sorgulanması ve analizi konulan ele alınmıştır. Türkiye'nin en geniş fındık üretim alanına sahip Ordu ilinin Ünye ilçesi çalışma alam olarak seçilmiştir. 550 000 da yüzölçümüne sahip ilçenin 289 000 da alanında fındık tarımı yapılmaktadır. Toplam tarımsal arazinin %83'ünde fındık tarımı yapılmaktadır. Bu rakamlardan ilçede fındık tarımının gerek ekonomik anlamda gerekse ilçenin sosyal yapısı açısından ne denli önemli yer tuttuğunu görmek mümkündür. Bir Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamasında çalışmalara başlanmadan önce mevcut durumun gözden geçirilip ulaşılmak istenen hedefle karşılaştırılması gerekir. Hangi formatta ne tür veriye ihtiyaç duyulduğu, hangi kaynaklardan ne şekilde veri toplanabileceği belirlenmelidir. Bu çalışmada da bir ön tasarım yapılmış ve öncelikle çalışmaya altlık olacak grafik verilerin temini yoluna gidilmiştir. Çalışmada altlık olarak kullanılan haritalar Ünye Belediyesi ve Ünye Köy Hizmetleri Müdürlüğü'nden temin edilmiştir. Ünye'nin l:1000'lik imar paftaları ve halihazır haritaları kullanılarak çalışma altlığı hazırlanmıştır. Çalışmaya grafik veri olarak aktarılacak olan haritaların temininden sonra, bilgi sisteminde olması gereken sözel verilerin elde edilmesi aşamasına geçilmiştir. Bu aşamada veri toplanılabilecek kurumlarla temasa geçilmiştir. Ünye'deki yıllık fındık üretimi, yıllık fındık ihracatı, köylerdeki mevcut fındık alanları ve bu alanlardaki fındık üretimi, ilçede aktif olarak çalışan fındık kırma fabrikalarının üretim kapasite verileri, fabrikaların ekipman bilgileri, fabrika çalışanlarna ait bilgiler İlçe Tarım Müdürlüğü'nden temin edilmiştir. İlçedeki findik ihracatına dair bilgiler DTS (Dış Ticarette Standardizasyon) Fındık Eksperliği Ünye Grup Başkanlığından temin viiedilmiştir. Fabrikaların çalışma sistemi ile ilgili detaylı bilgiler Fiskobirlik Ünye İlçe Müdürlüğü'nden temin edilmiştir. Bir Coğrafi Bilgi Sisteminde grafik ve sözel veriler toplandıktan sonra çalışmada hangi yazılımların kullanılacağına karar verilir. Elde olan veriler ve ulaşılmak istenen hedef de göz önünde bulundurularak Arc/Info ve Arc View yazılımlarının kullanılmasına karar verilmiştir. Çizimler AutoCAD2000 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. AutoCAD'den.dxf formatına dönüştürülerek Arc/Info'ya aktarılan veri katmanları arasında topoloji kurulmuştur. Topolojileri kurulan veri katmanları Arc View ortamına aktarılmış ve bundan sonraki işlemler (veri girişi, veri tabanlarının oluşturulması, verilerin sorgulanması) Arc View' de yapılmıştır. Türkiye'deki bütün fındık üretim bölgelerine ilişkin bilgi vermek amacıyla Türkiye fındık üretim bölgeleri (Eski üretim bölgeleri ve Yeni üretim bölgeleri) veri katmanları oluşturulmuştur. Ünye ilçe sınırlan içinde kalan köylerde bulunan fındık alanları ve fındık üretimini yansıtmak amacıyla köylere ilişkin veri katmanları oluşturulmuştur. Çalışma alanı olarak seçilen Ünye Merkezi'ne ilişkin oluşturulan veri katmanları; kıyı çizgisi (çizgi), yollar (çizgi), imar adaları (poligon), fabrikalar (poligon) ve fındıklıklar (poligon) dır. Veri katmanları oluşturulup birbirleriyle ilişkilendirildikten sonra veri girişi yapılmış ve her veri katmanına ait öznitelik tabloları hazırlanmıştır. Veri tabanları da oluşturulduktan sonra artık sistem, yapılacak veri sorgulamalarına cevap verebilecek konuma gelmiştir. Verlerin sorgulanması işlemi birkaç şekilde yapılabilir. Bu çalışmada grafik veriden veri tabanına, veri tabanından grafik veriye gibi sorgulama yöntemleri kullanılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, which has a subject as the application of Geographic Information Systems on nut production areas, collecting data about nut agriculture and nut production areas in Turkey, forming databases, querying and analyzing the data are mentioned. The city that has the biggest nut agricultural area in Turkey is Ordu, with 1 713 623 Da nut agricultural area. Unye is selected as the study area of this project, which is a region of Ordu, with 289 000 Da nut agricultural area. Unye has 550 000 Da agricultural area and %83 percent of total agricultural area is occupied by the nut agriculture area. So it is possible to consider that the nut production is very important in economical and social structure of Unye. First, the condition which we are in must be observed and compared with the goals that are required for an application of Geographic Information System. Than what kind of data will be used in which format and which methods will be used for collecting data must be determined. A preview plan has been done and the graphic data are collected to be used in this study. The maps that are used in this study, are provided from Unye Municipality and Unye Village Affairs Admistration. After the step of providing the maps, which would have been transferred as graphic data into the project, the coming step is to provide the non-graphic data. In this step interviews with the associations that the non-graphic data could be provided from, have been done. The data as the annual nut production of Unye, annual nut exportation, existing nut areas in villages of Unye and their nut productions, nut production factories of Unye and their production capacities, factories' s equipment informations, factories' s employee informations are provided from Admistrative of Agriculture Affairs. Nut exportation IXinformations of Unye are provided from Nut Expert Administration of Unye. The detailed data about factories working systems are provided from Fiskobirlik Administrative Affairs of Unye. The decision of software which are used in the study, is the coming step after providing the all nessecary geographical and semantic data. Considering the present informations and the goal, that will be reached, it is decided to use the softwares Arc/Info and Arc View. All the drawings on the maps are made using AutoCAD2000. As transferring to.dxf format all the data layers are moved into Arc/Info. The topologies of the layers are formed in Arc/Info. The data layers, whose topologies are formed, are than moved into Arc View. The coming processes (data entry, forming the databases, querres) are made in Arc View. Data layers are formed with the intention of giving information about all the nut production regions of Turkey. The nut production regions are grouped as the Old Nut Production Regions and the New Nut Production Regions. Old nut production regions are Ordu, Giresun, Trabzon, Rize and Artvin. New nut production regions are Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Düzce, Sakarya and Kocaeli. Data layers are formed about the villages in order to reflect the nut production areas inside the boundaries of Unye and the nut production of these areas. Data layers formed about Unye, that is selected as the study area, are: coast line (line), roads (line), utility islands (polygon), factories (polygon) and nut areas (polygon). After forming the relationships between the data layers, data entry is made and tables of properties for each data layer are prepared. The coming step is, after forming databases, querying and analyzing data. It is possible to query data by using different querying methods. Querying geographic data, querying semantic data, topological queries are the methods that are used in this study.