Manyetik rezonans görüntülemede farklı intravenöz kontrast maddelerin karaciğer parankiminde kontrastlanma paternlerinin karşılaştırılması
Comparison of liver parenchyma enhancement patterns of different intravenous contrast agents in magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 613873
  2. Yazar: MEHMET MERT GERES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ MEHMET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ Günümüzde gadolinyum bazlı kontrast maddelerinin kronik süreçteki toksik etkilerinin gösterilmeye başlanmasıyla birlikte, manyetik rezonans görüntülemede akılcı kontrast madde kullanımı daha da önem kazanmıştır. Çalışmamızda gadoterate meglumin, gadobutrol, gadoxetate disodium, gadoversetamide ve gadodiamide'ı içeren 5 garklı gadolinyum bazlı intravenöz kontrast maddenin karaciğer parankimindeki arteryel, portal ve venöz fazlardaki kontrastlanma paternlerini ve rölatif kontrastlanma yüzdelerini karşılaştırmayı hedefledik. MATERYAL VE YÖNTEM Bünyesinde asistanlığını yaptığım Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümü'nde 1.5 Tesla Siemens MAGNETOM Avanto MR cihazında çekilmiş olan dinamik kontrastlı üst abdomen MRG tetkikleri, 3 aylık bir süreç içerisinde retrospektif olarak tarandı. Her bir kontrast madde grubundan erkek kadın farkı gözetmeden 25'er hasta seçilmiş olup, 18 yaş altındaki ve radyolojik belirgin kronik karaciğer parankim hastalığı bulunan hastalar ve dinamik MRG çekim protokolüne uyulmayan artefaktlı tetkikler çalışmaya dahil edilmedi. Kliniğimizin rutin uygulamasına göre gadoxetate disodium 0,05 mmol/kg, diğer kontrast ajanlar 0,1 mmol/kg olacak şekilde hastalara uygulanmış olup, arteryel fazda aorta, karaciğer parankimi ve arka plandan; portal ve venöz denge fazında karaciğer parankiminden sinyal intansite ölçümleri yapıldı. Gadoxetate disodium'a özel olan hepatosit spesifik faz çekimleri karşılaştırılma yapılamayacağından çalışmaya dahil edilmedi. Farklı kontrast madde grupları arasındaki sinyal intansite değerleri ANOVA testi kullanılarak; ANOVA testinde istatiksel anlamlı fark ortaya çıkan durumlarda ad hoc Tukey testi kullanılarak analiz yapıldı. BULGULAR Arteryel faz esnasında aortadan yapılan ölçümlerde farklı kontrast grupları arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Nowadays, since it is now evident that gadolinium based contrast agents with multiple chronic use have toxic effects such as deposition in tissues, use of contrast media in magnetic resonance imaging correctly and within their indication limit has gained importance and much more awareness. In our study we've aimed to compare the enhancement pattern of 5 different gadolinium based intravenous contrast material including gadoterate meglumine, gadobutrole, gadoxetate disodium, gadoversetamide and gadodiamide of the liver parenchyma in arterial, portal and venous equilibrium phases and their relative enhancement percentages in dynamic contrasted abdominal magnetic resonance imaging. MATERIALS AND METHODS Dynamic contrasted upper abdominal MRI scans with a 1.5 Tesla Siemens Magnetom MRI machine in our Radiology Department of Sisli Hamidiye Etfal Research and Training Hospital, which I take part in residency programme, are browsed retrospectively for a three month period. From each of five different contrast media group 25 patients are chosen regardless of gender; patients below the age of 18, patients that have radiologically evident chronic liver parenchyma disease and imagings that does not meet the dynamic contrast material time protocols are excluded from the study. As it is our clinic's routine procedure gadoxetate disodium is used as 0,05 mmol/kg, as other four agents are used 0,1 mmol/kg; then signal intensity measurements are done from aorta, liver parenchyma and background noise in arterial phase, and from liver parenchyma in portal and venous equilibrium phases. Hepatocyte specific phase imaging special to gadoxetate disodium is not included due to lack of similar phases in other contrast materials.