Metalik yapıların ıkinci dereceden tanjant demetlere taşınması
Prolongations of metallic structures to the tangent bundle of order two
  1. Tez No: 613875
  2. Yazar: CEYDA AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, bir diferensiyellenebilir manifold üzerindeki metalik yapılar II−lift yardımıyla bu manifoldun ikinci dereceden tanjant demetine taşınmıştır.Daha sonra, bu metalik yapının ikinci dereceden tanjant demette integrallenebilirliği ve paralelliği incelenmiş,gerekli tanım ve teoremlere yer verilmiştir.Son olarak da taşınmış metalik yapı üzerindeki metrik ve özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, metallic structures on a differentiable manifold have been prolonged to the tangent bundle of order two of this manifold through the second lift. Then, some essential denitions and theorems about the integrability and parallelism of this metallic structure on the tangent bundle of order two were given. Finally, the metric, which was dened on the prolonged metallic structure, and its properties were examined.