C2 verebrada (Aksis) yüksek çıkışlı vertebral arterin radyolojik olarak incelenmesi ve güvenli alanların analizi
Radiological observation of high riding vertebral artery in C2 vertebra and analyze for safe zones
- Tez No: 613877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT HARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, Türk Toplumunda C2 vertebrada pedikül, lamina ve vertebral arter foramen anatomisinin radyolojik olarak değerlendirilmesi ve elde edilecek bulgularla C2 pedikül ve lamina enstrumantasyonuna katkısının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2018 ve 2019 yıllarında çeşitli nedenlerle (servikal patolojiler hariç) bilgisayarlı servikal tomografi çekilen toplam 100 hastada C2 vertebrasına ait özellikler 1mm kesit aralığında incelendi. Her vaka için bilateral ölçüm yapıldı. Bulgular: Toplam 100 hastadan erkeklerin sağ ve sol pedikül aksiyel çaplarının (PAÇ) medyan değeri 5.01 ve 5.09 olarak saptandı. Kadınların sağ ve sol PAÇ medyan değeri 4.31 ve 4.38 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Radiological Observation of High Riding Vertebral Artery in C2 Vertebra and Analyze for Safe Zones Student's name: Fatih Akbulut MD. Thesis advisor: Assoc. Prof. Dr. Ferhat Harman Department: Neurological Surgery D. ABSTRACT Aim: To examine radiologically pedicle, lamina, vertebral artery foraminal anatomy at C2 vertebra for pedicular and laminar screw instrumentation at axis in Turkish population. Materials and Methods: From 2018 to 2019 we evaluated total 100 patients who underwent cervical computed tomography for various reasons (cervical pathologies were excluded) at Marmara University Hospital. The measurements of C2 pedicles were performed on CT images using its measurement tools. Axial computed tomography was taken at 1mm intervals Bilateral measurements were performed for each case. Results: Median value of males right and left pedicle axial diameter (PAD) is 5.01 and 5.09. Median value of females PAD is 4.31 and 4.38.