Türkiye'de elektrikli otomobillere geçişin birincil enerji tüketimi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect on primary energy consumption of the transition to electric cars in Turkey
  1. Tez No: 613878
  2. Yazar: HALİL ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAHADIR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Ulaşım, Energy, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Enerji arz güvenliği, iklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilirlik gibi kavramların gündemde olduğu son yıllarda, ulaştırma sektörünün genelinde ve özellikle de karayolu ulaşımında petrol ürünlerine olan yüksek orandaki bağımlılık, petrol talebini büyük ölçüde ithalat yolu ile karşılayan Türkiye için önemli bir sorun teşkil etmektedir. Sektörün petrol ürünlerine olan yüksek orandaki bağımlılığının azaltılması hem ekonomi hem de çevre açısından son derece önemlidir. Bu noktada bir çözüm olarak sunulan elektrikli araçlar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ilgi ile karşılanmaktadır. Sistem olarak ele alındığında elektrikli araç teknolojisinin konvansiyonel araçlardan çok daha verimli olduğu zaten bilinmektedir. Ancak elektrik üretimindeki ve iletim-dağıtımındaki kayıplar işin içine girdiğinde aradaki fark, ülkelerin elektrik üretiminde kullandığı enerji kaynağına ve üretim teknolojisine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu çalışma ile elektrik üretimini büyük oranda doğal gaz ve kömür gibi fosil kaynaklardan sağlayan Türkiye'de elektrikli otomobillere geçişin, birincil enerji tüketimi üzerindeki etkisi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda benzinli, dizel ve LPG'li otomobiller ile bataryalı elektrikli otomobillerin yıllık enerji ihtiyaçları birincil enerji kaynağı bazında karşılaştırılmış ve mevcut otomobil parkı bataryalı elektrikli otomobillerden oluşmuş olsaydı ulaştırma sektörünün birincil enerji tüketiminde ve petrol ürünlerine olan bağımlılığında ne gibi bir değişiklik olurdu sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede yapılan hesaplamalarda elektrikli otomobillere geçişin, Türkiye'nin mevcut elektrik üretim yapısında dahi enerji kazanımı sağladığı ve bu kazanımın elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payının artması ile birlikte daha da artacağı sonucu ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlar Türkiye'nin elektrikli araçlara geçiş aşamasında oluşturacağı politika ve stratejilere de ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Concepts such as that security of energy supply, fighting against climate change and sustainability is extremely popular nowadays throughout the transport sector. Especially dependence on high for oil products in road transport has become a major problem for Turkey which meets its energy demand with largely through imports of oil demand. Reducing the high dependence of the sector on petroleum products is extremely important both in terms of economy and environment. Electric vehicles offered as a solution at this point are met with great interest in Turkey like as all over the world. As a system, it is already known that electric vehicle technology is much more efficient than conventional vehicles. However, when losses in electricity generation and transmission-distribution are involved, the difference may vary depending on the energy source and production technology used by countries in electricity generation. In this thesis, a country like Turkey which ensures its power generation from substantially fossil resources such as natural gas and coal has attempted to reveal the effect on the primary energy consumption of the switch to the electric car. In this context, the annual energy needs of gasoline, diesel and LPG cars and battery electric cars were compared on the basis of primary energy source and it was sought to answer the question of what would be the change in the transportation sector's primary energy consumption and dependence on petroleum products if the current car stock consisted of battery electric cars. According to the calculations for the transition to electric cars in Turkey is providing energy savings in even existing power generation structure and energy savings has emerged a further increase will result with increasing the share of renewable energy sources in the power generation. The obtained results will shed light on policies and strategies in Turkey during the transition phase to electric cars.