Spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarındaki yöneticilerin sergiledikleri liderlik tarzları ile kullandıkları güç kaynakları arasındaki ilişki
The relationship between leadership styles and highlights of power supplied by the managers in the higher education institutions providing sports education
  1. Tez No: 613882
  2. Yazar: MEHTAP AKILLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor eğitimi veren fakülte ve yüksekokullarda görev yapan akademisyenlerin algılarına göre yöneticilerinin sergiledikleri liderlik tarzları ile kullandıkları güç kaynakları arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bazı demografik değişkenler kapsamında algılardaki değişimleri incelemektir. Çalışma evrenini, Spor Bilimleri Fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında görev yapan ve idari görevi bulunmayan yaklaşık 1333 akademisyen oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklem grubu ise random yöntem ile belirlenen 404 akademisyenden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Liderlik Tarzı Ölçeği ve Örgütsel Güç Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma bulguları, akademisyenlerin, yöneticilerini genel olarak serbest bırakıcı lider olarak tanımladığını ve kullanılan güç kaynaklarından bilgiye dayalı güç algısının ön plana çıktığını göstermiştir. Katılımcıların demografik özelliklerine göre iki ölçeğin de alt boyutlarında bazı anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca, iki ölçeğin alt boyutlarına yönelik akademisyen algılarına göre, bölüm başkanlarının liderlik özelliklerinden geliştirici liderlik tarzı ile kullandıkları örgütsel güç kaynaklarından karizmatik, uzmanlık ve bilgiye dayalı güce ilişkin algılarının yüksek düzeyde pozitif yönlü olduğu, ödüllendirme ve yasal güç ile orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişkiye işaret ettiği tespit edilmiştir. Diğer alt boyut olan serbest bırakıcı liderlik özelliği ile karizmatik güç algısının yüksek düzeyde pozitif yönlü olduğu, ödüllendirme, uzmanlık ve bilgiye dayalı güç kaynakları ile orta düzeyde pozitif yönlü olduğu belirlenmiştir. Bir diğer alt boyut olan otoriter liderlik özelliği algısı ile ödüllendirme, zorlayıcı, yasal, uzmanlık, karizmatik ve bilgiye dayalı güç algısının orta düzeyde pozitif yönlü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the leadership styles exhibited by the managers and the power sources they use according to academicians perception in the faculties and colleges and examine the changes in the perception of the scope of some demographic variables. The study population consists of approximately 1333 academicians without administrative duties working in the faculties of Sports Sciences and Physical Education and Sport Collage. The study group was composed of 404 academicians by random method. In this study, Leadership Style Scale and Organizational Power Perception Scale were used as data collection tools. The findings of the study showed that academicians generally defined their managers as laissez faire leaders and that knowledge based power perception came to the forefront. According to the demographic characteristics of the participants, some significant differences were found in the sub-dimensions of both scales. In addition, according to the perceptions of the academicians regarding the sub-dimensions of the two scales, it was found that the perceptions of the department heads' nourishing leadership style and the charismatic, expertise and knowledge based power from the organizational power resources they use are highly positive, however there is a moderate positive relationship with rewarding and legal power. Another sub-dimension, the laissez faire leadership style, has been determined a high level of perception with charismatic power; however there is a moderate positive relationship with rewarding, expertise and knowledge-based power resources. Another sub-dimension, the perception of authoritarian leadership, and the perception of rewarding, coercive, legal, expert, charismatic and knowledge-based power were found to be moderately positive.