İcra ve iflâs hukukunda ihalenin feshi
Termination of the tender in enforcement and bankruptcy law
  1. Tez No: 799658
  2. Yazar: MUSTAFA TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
İcra ve İflâs Kanunu m.134 hükmünde özel olarak düzenlenen ihalenin feshi, icra ve iflâs hukuku kapsamında artırma yoluyla paraya çevirme sonucunda gerçekleştirilen ihalenin etkisiz kılınması için başvurulan bir kurumdur. İhalenin etkisiz kılınması için varlığı aranan fesih nedenleri paraya çevirme aşamasının farklı dönemlerinde ortaya çıkabilecektir. Bununla birlikte, fesih nedenleri İcra ve İflâs Kanunu'nda açıkça sayılmamakta, doktrin ve Yargıtay uygulamasıyla gelişmektedir. İhalenin feshi nedenlerinin kendiliğinden denetlenmesi söz konusu değildir ve talep üzerine başlatılacak bir ihalenin feshi yargılamasının varlığı gerekir. 7343 sayılı Kanun ile icra ve İflâs Kanunu'nda gerçekleştirilen değişiklikler, sadece ihalenin feshi nedenlerini değil ihalenin feshi yargılamasını da etkiler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The termination of the tender, which is regulated under Article 134 of the Enforcement and Bankruptcy Code, is an institution to render the auction sale ineffective within the scope of enforcement and bankruptcy law. However, the reasons for termination are not clearly listed in the Execution and Bankruptcy Code, but develop with the legal doctrine and the practice of the Court of Cassation. The reasons for termination of the tender are not subject to automatic inspection and a termination of the tender proceeding must be initiated upon request. The amendments made by Law No. 7343 affect not only the reasons of the termination of the tender, but also termination of the tender proceedings.