Procurement and activity planningfor a production line provider
Bir üretim hattı sağlayıcısı içinsatın alma ve faaliyet planlaması
  1. Tez No: 613917
  2. Yazar: GÜLŞAH ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ TANKUT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada bir üretim hattı sağlayıcısına ait bir problem ele alınmaktadır. Anahtar teslim üretim hatları sözleşmeli teslim tarihlerine göre küresel müşterilere teslim edilmelidir. Üretim hatlarındaki makineler tedarikçilerden satın alınabilir veya şirketin kendi bünyesinde üretilebilir. Farklı müşteriler için üretim hatları aynı türde olduğundan farklı kapasitelere rağmen aynı veya benzer makinelerden oluşur. Bu nedenle, satın alma ve / veya üretim maliyetlerini ve üretim zamanını azaltmak için projelerin koordine edilmesi gerekir. Ayrıca, şirketin sermayesi ve işgücü kaynakları sınırlıdır. Bu nedenle, tüm faaliyetler paralel olarak yapılamaz ve planlama ufkuna yayılmalıdır. Teslim gecikmeleri vadeleri geçmiş zamana orantılı olarak para cezalarına sahiptir. Şirket, tüm kaynak kısıtlamalarını göz önünde bulundurarak ve eşzamanlı projelerin faaliyetlerini koordine ederek proje teslim tarihlerini belirlemek istemektedir.Bu tez içalışmasında ncelenen problemler için karışık-tamsayılı doğrusal programlama formülasyonları ve bu formülasyonlar kullanılarak yapılan sayısal deneylerin sonuçlarını raporlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Consider a production line provider with the following problem. Turnkey production lines should be delivered to global clients by contractual due-dates. Machines in the production lines can be bought from suppliers or built in-house. Since the production lines for different clients are of the same type -albeit of different capacity- they consist of similar or same machines. Thus, their purchase and/or production need to be coordinated to reduce costs and production time. Furthermore, capital and workforce resources are constrained. Hence, not all activities can be done in parallel and should be spread across the planning horizon. Delivery delays have monetary fines proportional to the time past the due-dates. The company is concerned about making the due-dates by observing all resource constraints and carefully coordinating the activities of the concurrent projects. We give mixed-integer linear programming formulations for the investigated problems and report the results of the numerical experiments conducted using these formulations.