Dinamik modeller ve sistem simülasyonu
  1. Tez No: 12541
  2. Yazar: ŞAHAP ARMAĞAN TARIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE HACIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET Geçmişte muhasebe, üretim, pazarlama, finans, insan ilişkileri ve ekonomi gibi birbirinden: bağımsız olarak ele alınan konuların -işletmelerin ufak çaplı olması sebebiyle- sadece en :... üst düzey yönetimde birleştirilmesi gerekli görülmekteydi. Zaman içinde boyutların büyümesi, faaliyetlerin çeşitlenmesi, karar alternatiflerinin artması sonucu işletme sistemlerinin çok büyük-. ve karmaşık hale gelmesiyle, parçaları tek tek ele alma eğiliminde olan yaklaşımlar -.yetersiz kalmıştır. Bu çerçevede sistem analizi karmaşık işletme. sistemlerinin incelenmesi ve anlaşılması için en e'tkin ve yeterli yaklaşımdır. Sistem yaklaşımının esas alındığı bakış açısında bilgi, komut, madde, para, personel ve sermaye donanımı akışları arasındaki etkileşimler işletmenin kararlarının, politikalarının, organizasyonel yapısının ve yatırım seçeneklerinin etkilerinin anlaşılabilmesi için temel oluşturacaklardır. Bu anlamda yönetim için bir sistem analizi metodu olan, Forrester' m ortaya attığı“endüstriyel dinamikler!”' yaklaşımı yardımıyla, örnek işletme olarak alınan Opel Firması 'nın temel fonksiyonları arasındaki zamana bağlı etkileşimlerin tam olarak anlaşılması mümkün olmuştur.11 i Q'pel Firması 'nm dağıtım, üretim, depolama, tedarttk, finans ve pazarlama faaliyetleri, aralarındaki etkileşimler gözönünde bulundurularak, alt' modeller olarak kurulmuştur-- Bu alt modellerin birleştirilmesiyle işletme sisteminin ı-modeline ulaşılmıştır..'.; işletme sisteminin matematiksel. modelinde çok sayıdja sistem eşitliği kullanılması zorunluluğu, analitik tekniklerin çözüm için yetersiz kalmasına yol açmıştır. Bu sebebjle, çalışmanın konusu olan dinamik işletme modelinin incelenmesinde, matematiksel modellerin -çözümünde çok etkin bir nümerik analiz tekniği olan simülasyon kullanılmıştır. | Simülasyon deneyleri yardımıyla, işletme modelindeki parametrelerin duyarlılık analizleri yapılarak modelin anlamlılığı incelenmiştir. Duyarlılık analizlerinin olumljı sonuç vermesi üzerine çeşitli işletme politikaları model ile i üzeninde denenmiştir, sonuçta, yeni politika önerileri ıcelenen işletmenin performansının,. arttırılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In the past, since business systems were not so large and complex accounting, production, marketing, finance, human relations, and economics have been taught and practiced as if they were separate, unrelated subjects; only in the topmost managerial positions do '.< managers need to integrate the separate functions. As business systems become so large and complex, a knowledge of the parts taken separately is not sufficient anymore. In this mean, system analysis is the most effective and adequate approach to understand and investigate business system behaviour. In view of system approach, the interactions among the flows of information, orders,. materials, money, personnel, and capital equipment form a basis for anticipating the effects of decisions, policies, organizational forms, and investment choices. Under the auspices of Forrester's“industrial dynamics”, as used here 3 which Is ! a method of systems analysis for management, a better grasp of the time-varying interactions between the majj or facets of Opel Corporation, on which the application is carried out, is possible. i Opel's distribution, production, inventory, procurement, finance, and marketing facilities are modelled,IV considering interactions among these functional areas, as sub models of the system. Integrating these sub models, concrete mqdel of the Opel is obtained. Mathematical analysis is not powerful enough to yield general analytical solutions to situations as complex as ara encountered in this theses. Therefore simulation, a numerical analysis technique, is prefered to investigate dynamic mo4el of the business system. Under the auspices of simulation experiments, validity of the model is tested by performing sensitivity analyses oh model parameters. Owing to sensitivity analyses' positive results, business system model is accepted and successively different policies are experimented on simulation model. Consequently, new policy suggestions are made and it is shown that these policies- improve system performance.