İnmeli hastalarda üst ekstremite spastisitesinin botulinum toksin tip a ile tedavisi
Upper extremity spasticity treatment in stroke patients with botulinum toxin type-a
- Tez No: 613918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: İnme sonrası üst ekstremite spastisitesi gelişen hastalarda botulinum toksin-A (Btx-A) tedavisinin etkinliğini değerlendirmektir. Yöntemler: Çalışmaya alınan 25 hasta bireysel olarak değerlendirilmiş ve tüm hastalara total 300U Btx-A uygulanmıştır. Hastalar tedavi öncesi, tedaviden sonraki birinci, dördüncü ve onikinci haftalarda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the efficacy of botulinum toxin type-A (Btx-A) treatment in patients with upper extremity spasticity that had developed after stroke. Methods: The twenty-five patients that were included in the study were evaluated individually and total dosage of 300U Btx-A was applied to each of the patients. Patients were evaluated before the treatment and in weeks one, four and twelve in the post-treatment period. The following evaluations were performed: active-passive elbow and wrist range of motion (ROM) with goniometer; middle finger tip-to-palm distance with measuring tape; spasticity in the elbow, wrist and fingers using the Ashworth scale; pain using the Visual Analog Scale (VAS); hand gripping strength using dynamometer; tip-to-tip, three points(palmar) and lateral pinching using pinch-meter, and global evaluations of the patient and doctor using the Global Disability Scale; functional evaluations using Self Care Section of Functional Independence Measure (FIM) and Duruöz Hand Index (DHI).