Sigara içen akut koroner sendromlu hastalara uygulanan motivasyonel görüşme yönteminin sigarayı bırakma, öz-etkililik- yeterlilik ve anksiyete düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of motivational interview method on smoking cessation, self-efficacy and anxiety level of smoking patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 613961
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÜNSAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma; sigara içen akut koroner sendromlu hastalara uygulanan motivasyonel görüşme yönteminin, sigarayı bırakma, öz-etkililik-yeterlik ve anksiyete düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü olarak planlandı. Araştırma Nisan 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında bir Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalında Akut Koroner sendromlu sigara içen 98 hasta (50 müdahale 48 kontrol grubu) ile yürütüldü. Veriler“Hasta Bilgi Formu”,“Öz-Etkililik-Yeterlik Ölçeği”,“Hastane Anksiyete Ölçeği”“Karar Verme Dengesi Ölçeği”ve“Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi”ile toplandı. Çalışmamızda müdahale grubundaki hastalara 0,3 ve 6. ayda formlar uygulandı, 0.ay ve 3.ayda motivasyonel görüşme yapıldı. Kontrol grubudaki hastalara yalnızca 0, 3, ve 6. ayda formlar uygulandı. Çalışmadan elde edilen veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System) programında medyan, frekans, student- t Test, Mann Whitney U testi, Pearson Ki-Kare testi, Fisher-Freeman-Halton Exact testi, Fisher's Exact test, Pearson Korelasyon Analizi, Spearman's Korelasyon Analizi, Friedman test, Wilcoxon Signed Ranks test kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized controlled study was to investigate the effects of motivational interview method applied to smoking patients with acute coronary syndrome on smoking cessation, self-efficacy and anxiety level. The study was conducted with 98 smoking patients with Acute Coronary Syndrome (50 intervention, 48 control group) between April, 2017 and May, 2018 at Cardiology Department of a University Hospital. Data were collected by means of“Patient Data Form”,“Self-Efficacy Scale”,“Hospital Anxiety Scale”,“ Decisional Balance Scale''and ”Fagerström Test for Nicotine Dependence". All forms were applied to intervention group in 0, 3 and 6 months, and motivational interviews were held in 0 and 3 months for this group. Patients in control group were only subjected to all forms in 0, 3 and 6 months. Data obtained in the study were assessed on NCSS (Number Cruncher Statistical System) program by using median, frequency, student t-test, Mann Whitney U test, Pearson Chi-square test, Fisher-Freeman-Halton Exact test, Pearson Correlation Analysis, Spearman's Correlation Analysis, Friedman test, Wilcoxon Signed Ranks test. Significance level was accepted p < 0.05. Among patients in intervention groups with whom motivational interviews were held, the average age of starting smoking was 16,62±5,08 years, the average years they smoked was 34,92±11.17 years and average number of cigarettes consumed per day was 26,32±18,58. Among control group, the average age of starting smoking was 15,42±4,20 years, the average years they smoked was 33,60±11.95 years and the average number of cigarettes consumed per day was 26,35±14,03. The effect of motivational interview on cigarette-quitting was found to be stronger on male patients than female patients.