Pterjium ile RHO proteinlerinin ekspresyonu ve polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the association of pterygium with RHO proteins expression and polymorphism
- Tez No: 613967
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TUNCAY DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Göz Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Genetics, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pterjium yaygın bir oküler yüzey hastalığıdır. Bu çalışmada pterjium gelişiminde Rho proteinleri ekspresyonu ve gen polimorfizmlerinin rolü olabileceği hipotezi test edilmiştir. Bu çalışmanın amacı RHOA, RHOB, RHOC, RHOD, RND3(RHOE) gen polimorfizmleri, gen ve protein ekspresyonları ile pterjium arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. RAC2, RAC3 gen ve protein ekspresyonları da çalışılmıştır. Çalışmaya 383 pterjium hastası ile benzer yaş ve cinsiyetteki 331 sağlıklı birey kontrol grubu olarak alınmıştır. Gen polimorfizmleri ve ekspresyonları BioMark HD dinamik array sistemi kullanılarak real-time PCR ile belirlenmiştir. Western blot metodu kullanılarak protein ekspresyonları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pterygium is a common ocular surface disease. The hypothesis that Rho proteins polymorphisms and expression may play a role in pterygium development is examined in this study. The aim of this study is to investigate the association between RHOA, RHOB, RHOC, RHOD, RND3(RHOE) gene polymorphisms, gene, and protein expressions and pterygium. RAC2, RAC3 gene and protein expressions were studied as well. A total of 383 pterygium patients and 331 healthy subjects (control group) with similar age and gender were enrolled in this study. Gene polymorphisms and expressions were identified by using BioMark HD dynamic array system with real-time PCR. Protein expressions were performed using Western blot method.