Ataklarla seyreden multipl skleroz(RRMS) hastalarının beslenme durumlarının saptanması
Determination of nutritional status of patients with relapsing remitting multiple sclerosis (RRMS)
  1. Tez No: 613974
  2. Yazar: TUTKU ATUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı; Multipl Skleroz (MS) hastalarının beslenme durumu, fiziksel aktivite düzeyi ve antropometrik ölçümlerini sağlıklı bireyler ile karşılaştırmak ve hastaların bazı biyokimyasal bulgularını değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Bu vaka kontrol araştırmasına 60 hasta ve 60 kontrol olmak üzere 120 kişi dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri; sosyodemografik özellikler, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler ve besin tüketim sıklığını içeren anket formu, üç günlük besin tüketim kaydı ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Kısa Formu (IPAQ) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS Statistics 25.0 paket programında uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılanların %37.5'i 35-44 yaş aralığındadır, çoğunluğu (%75) kadın ve evlidir (%75.8). Geliri giderine eşit olanların oranı hasta (%58.3) ve kontrol (%55) grubunda çoğunluktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the nutritional status, physical activity level and anthropometric measurements of multiple sclerosis (MS) patients with healthy people and to evaluate some biochemical findings of patients. This case-control study included 120 people in total; 60 patients and 60 people for controlling. The data of the research was collected through face to face interviewing by using a questionnare including sociodemographic characteristics, nutritional habits, anthropometric measurements and food consumption frequency; three day food consumption record and International Physical Activity Assessment Questionnaire Short Form (IPAQ). The data of the study were evaluated by using appropriate statistical methods through the SPSS Statistics 25.0 package program. 37.5% of the participants were in the 35-44 age range, most of them (75.0%) were women and married (75.8%). The proportion of patients (58.3%) and control group (55%), those income and outcome were equal constitute majority.