Esansiyel hipertansiyonu olan kadınlara uygulanan ayak ve sırt masajının kan basıncı düzeyine ve uyku kalitesine etkisi
The effects of foot and back mask in women with essential hypertension on blood pressure level and sleep quality
  1. Tez No: 613973
  2. Yazar: GÜRCAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CEYHAN, PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma esansiyel hipertansiyonu olan kadınlara ayak ve sırt masajı uygulamasının kan basıncı ve uyku kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmış ön test – son test randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma, esansiyel hipertansiyonu olan müdahale grubu (ayak masajı grubu, sırt masajı grubu) 60 hasta ve kontrol grubu 30 hasta olmak üzere 90 hasta ile yapılmıştır. Araştırmada veriler; kadınların tanıtıcı özelliklerine ilişkin kişisel bilgi formu, kan basıncı kayıt formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi(PUKİ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde SPSS 22.00 kulanılmış, veriler Kolmogorov Smirnov, sayı, yüzdelik, Kruskal-Wallis Testi, Mann Whiynet U Testi, Friedman F Testi ve Wilcoxon Signed Ranks Testi kullanılarakdeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a pre-test - post-test randomized controlled study to determine the effect of foot and back massage on blood pressure and sleep quality for women with essential hypertension. The study was carried out with 90 patients (60 patients with the control group) and 30 patients (control group) with the intervention group with essential hypertension (foot massage group, back massage group). Data in the study; The personal information form for the identification features of the women was collected using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). The data were evaluated using SPSS 22.00, and the data were evaluated using Kolmogorov Smirnov, number, percentage, Kruskal-Wallis Test, Mann Whitney U Test, Friedman F Test, and Wilcoxon Signed Ranks Test.