12-17 adölesan yaş grubu okçularda eksentrik ve konsentrik egzersizlerin fonksiyonel açıdan değerlendirilmesi
Functional evaluation of eccentric and concentric exercises in 12-17 adolescent age group archer
  1. Tez No: 613979
  2. Yazar: RECEP BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Okçuluk; güç ve üst vücut, özellikle omuz kuşağı ve önkol kaslarının dayanıklılığını gerektiren statik bir spor olarak tanımlanmaktadır. Spora özgü dirençli eğitim, spor performansının gelişimini kolaylaştırdığı ve kas kuvvetinde direk bir artış sağladığı için spora hazırlığın ayrılmaz bir parçası olarak görülmektedir. Konsantrik kasılma sırasında kasın gerilimi (tonusu) sabit kalırken kasın boyu kısalır. Eksantrik kasılma sırasında gerilim sabit kalırken, kasta uzama meydana gelir. Bu çalışmadaki amacımız okçuluk sporu ile uğraşan adolesan sporcularda konsantrik ve eksantrik egzersizlerin; kavrama kuvveti, ağrı eşiği, kas kısalığı, ve vücut kompozisyonu gibi parametrelere etkisini araştırmak ve bu parametreleri performans açısından karşılaştırmaktır. Çalışmamız, 12-17 yaş aralığında 15 erkek ve 15 kız, 30 gönüllü sporcu üzerinde yapılmıştır. Konsantrik ve eksantrik egzersiz grubu olarak rastgele iki gruba ayrılan sporculara 6 hafta boyunca serbest ağırlıklarla konsantrik ve eksantrik kasılmaları içeren ilerleyici dirençli kuvvet egzersizleri yaptırılmıştır. Kavrama kuvveti için el dinamometresi, ağrı eşiği için basınç algometresi, kas kısalığı ve çevre ölçümleri için standart mezura, vücut kompozisyonu için biyoimpedans analizörü (Tanita) kullanılmıştır. İstatiksel analizler için“Eşleştirilmiş Bağımlı Örneklem T Testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Archery can be described as a comparatively static sport requiring strength and endurance of the upper body, in particular the forearm and shoulder girdle. The sports specific resistance training should be an integral component for sport preparation by virtue of the direct enhancement on muscular strength facilitate an improvement in sporting performance. The aim of this study is to investigate and compare the effects of eccentric and concentric exercises on functional properties such as grip strenght, pain threshold, circumference measurement and body composition. The study has been conducted on 15 male and 15 female with a total of 30 voluntary athletes. Athletes have been randomly divided into two groups: Eccentric and Concentric Exercise Group and they have been assigned to do progressive resistive exercises including concentric and eccentric contraction for 6 weeks. Grip strength, pain threshold, flexibility, circumference lenght and body composition have been measured with manual dynamometer, algometer, standard tapeline and Tanita respectively. The Paired Sample T-Test was used for statistical analyzes.