Adölesan yaşta polikistik over tanısı alan hastalarda serum asprosin düzeyinin incelenmesi
Level of asprosi̇n in the adolescent with newly diagnosed polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 664666
  2. Yazar: MERVE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Bu tez yeni tanı almış polikistik over sendromlu adölesan hastalarda asprosin düzeyinde farklılık olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Haziran 2020 – Ocak 2021 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran, Amerian Society for Reproductive Medicine (ASRM) tarafından düzenlenen '2003 Rotterdam PKOS tanı kriterleri' ne uyan, 12-18 yaş arasında yeni PKOS tanısı almış 38 adölesan hasta ve hiçbir patoloji saptanmayan sağlıklı 27 adölesan olgu da kontrol grubu olmak üzere toplam 65 sayıda olgu tez çalışmasına dahil edildi. Tüm olguların ayrıntılı anamnezleri alındı; yaş, gravide, parite, ek hastalık, aile öyküsü, sigara ve alkol kullanımı, kilo, boy, bel ve kalça çevreleri ölçülerek vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel/kalça oranları hesaplandı. Transabdominal ultrason ile bilateral overler değerlendirildi; folikül sayımı yapıldı, over volümü hesaplandı. Hirşutizmin değerlendirilmesinde modifiye Ferriman Gallwey (mFG) skorlaması yapıldı. Toplam skor ≥8 saptanan olgularda hirşutizm tanısı konuldu. Kronik anovülasyon saptanan hastalardan siklusun herhangi bir gününde, diğer olgulardan menstruasyonun 2-5. günlerinde kan numunesi alınarak Follikül Stimüle Edici Hormon (FSH), Luteinleştirici Hormon (LH), östrojen, prolaktin, Tiroid Stimüle Edici Hormon (TSH), total testosteron, serbest testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA-S), 17-alfa hidroksiprogesteron (17-OH progesteron), seks hormon bağlayıcı globulin (SHBG), free andojen index (FAI), kortizol, açlık glukoz, açlık insülin, Hemoglobin A1c (HbA1c), Homeostatic Model Assessment, insülin resistance (HOMA-IR), Quantitative insülin sensitivity check index (QUICKI), düşük dansiteli lipoprotein (Low Dansity Lipoprotein, LDL), çok düşük dansiteli lipoprotein (Very Low Dansity Lipoprotein, VLDL), yüksek dansiteli lipoprotein (High Dansity Lipoprotein, HDL), total kolesterol, trigliserit düzeylerine bakıldı. Tüm hastaların kan numuneleri toplandıktan sonra asprosin düzeyini saptamak amacıyla serum örneği ayrıldıktan sonra -80 derecede saklandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 18.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanıldı. BULGULAR: 12-18 yaş arasında yeni PKOS tanısı alan ve sağlıklı gönüllerin demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, hormonal değerleri ve serum asprosin düzeyleri karşılaştırıldı. Her iki grubun yaş, VKİ, bel ve kalça çevresi arasında fark izlenmedi(p>0.05). Hormonal değerleri karşılaştırıldığında PKOS'lu hastaların LH(p=0.015) ve total testosteron(p=0.007) değeri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek saptanırken, SHBG(p=0.002) değeri anlamlı olarak daha düşük saptandı. Hesaplanan FAI değeri PKOS'lu hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksektir(p0.05). SONUÇ: 2006 yılında tanımlanan asprosin adlı protein üzerine metabolik ve endokrin hastalıklar üzerine birçok çalışma yapılmıştır. İnsülin direnci ve metabolik sendrom ile asprosin arasındaki bağlantılar kafalarda PKOS ile asprosin arasında bir ilişkinin olup olamayacağını getirmiştir. Bunun üzerine yapılan yetişkin yaştaki PKOS hastalarının asprosin düzeyinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu saptanmıştır. Yapılan bir adet çalışmada ise her iki grup arasında farklılık izlenmemiştir. Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca PKOS patofizyolojisinin net olarak bilinememesi de durumu karıştırmaktadır. Örneğin PKOS'ta beyaz yağ dokudan asprosin salınımı mekanizması için daha fazla bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Literatürde adölesan PKOS'lu hastalarda asprosin düzeyini gösteren başka çalışma bulunmamaktadır. Bizim sonuçlarımıza göre herhangi bir endokrinojik hastalığı olmayan, metabolik sendromu olmayan yeni PKOS tanısı almış adölesanlarda asprosin düzeyi yüksek izlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Adölesan, polikistik over sendromu, asprosin
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this thesis is to investigate the relationship between serum asprosin level of adolescent with new diagnosed polycystic ovary syndrome (PCOS). MATERIAL AND METHOD: A total of 65 cases, including 27 healthy adolescent without any pathology and 38 adolescent patients newly diagnosed with polycystic ovary syndrome who are between 12-18 years old were this prospective thessis. PCOS was defined according to the 2018 ESHRE criteria. Detailed medical histories were collected from all participants; age, gravida, comorbid diseas, heredity. Modified Ferriman Gallwey score (mFG), body mass index (BMI), and waist/hip ratio of the patients were calculated. Hirsutism was defined as mFG score of ≥8. Serum FSH (follicle stimuating hormon), LH (luteinizing hormon), estradiol, prolactin, TSH (thyroid stimulating hormon), total testosterone, free testosterone, DHEA-S (dehydroedpiandrostenodion sulfate), (SHBG) sex hormone binding globuline, FAI (free androgen index), 17-OHP (17-hydroksyprogesterone), fasting glukose, fasting serum insulin, LDL (low density lipoprotein), VLDL (very low density lipoprotein), HDL (high density protein), total cholesterol, triglyceride, Hemoglobin A1c (HbA1c), Homeostatic model assessment insülin resistance (HOMA-IR) levels of all participants were measured between 2nd to 5th day of menstrual cycle or any day in patient with cronic anovulation. Serum was allocated and stored at -80°C until the analysis of serum asprosin level. The data of the both groups were statistically analyzed with SPSS 18.0 (Statistical Package for Social Sciences) programme. RESULTS: Demographic characteristics, anthropometric measurements, hormonal values and serum asprosin levels of newly diagnosed PCOS and healthy volunteers between the ages of 12-18 were compared. There was no difference in age, BMI, waist and hip circumference of both groups (p> 0.05). When the hormonal values were compared, the LH (p = 0.015) and total testosterone (p = 0.007) values of the patients with PCOS were found to be significantly higher than the control group, while the SHBG (p = 0.002) value was found to be significantly lower. The calculated FAI value is significantly higher in patients with PCOS compared to the control group (p 0.05). CONCLUSION: Many studies have been carried out on metabolic and endocrine diseases on the protein named asprosine, which was identified in 2006. The relationships between insulin resistance and asprosin have led to research on PCOS and asprosin. In studies on adult PCOS patients, asprosine levels were determined to be higher than the control group. In one study, no difference has been observed between both groups. Therefore, further investigations are needed. In addition, the fact that the pathophysiology of PCOS is not known clearly, causes confusion. For instance, we need to have more information about the mechanism of asprosin release from white adipose tissue in PCOS. There is no other study which is shown asprosin level in adolescent PCOS patients in the literature. According to our results, asprosin levels were observed to be high in adolescents newly diagnosed with PCOS, have no endocrinology disease and metabolic syndrome. KEY WORDS: Adolescent, polycystic ovary syndrome, asprosin