Türkiye ofis mobilyası sektöründe mevcut durumun tasarım ve satın alma kararları ilişkisinde değerlendirilmesi
Evaluation of current situation in Turkey office furniture sector in relation between design and purchasing decisions
  1. Tez No: 613983
  2. Yazar: EMRAH DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ofis mobilyası sektöründe tasarım rekabet üzerinde oldukça etkilidir. Firmalar tarafından ürün gamları sürekli olarak yenilenmekte ve fuar vb. organizasyonlar ile tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. Bir ürünün başarısı kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılaması ve kullanım gereklerini yerine getirmesi kadar, üretilmekte olduğu firmaya sağladığı ticari başarısı ile de ölçülmektedir. Ticari başarı ürünün kullanıcısı ile buluşması ve firmasına bu buluşma esnasında sağladığı karlılık ile ölçülmektedir. Bu noktada ilgili ürün hakkında satın alma kararının kim veya kimler tarafından verildiği önem kazanmaktadır. Ev mobilyası için kararı veren doğrudan ürünün kullanıcısı olabilirken, söz konusu ofis mobilyası olduğunda kararı veren ve ürünün kullanıcısı büyük oranda farklı kişiler olabilmektedir. Bu noktadan hareketle ofis mobilyası sektöründeki güncel durum üzerinden öncelikli olarak tasarım etkisinde olmak üzere satın alma kararlarını etkileyen/belirleyen faktörlerin ne olduğunu ve farklı faktörler arasındaki ilişkileri açığa çıkarmayı, bu şekilde tasarıma girdi sağlamayı amaçlayan bir çalışma için ilgili kararlarının kimler tarafından verildiğini tespit etmek ve çalışmayı bu odakta kurmak önemli olacaktır. Çalışmada bu bilgi ışığında öncelikli olarak satın alma karar verici grupları tespit edilmiş, bu tespit sonrasında da ofis mobilyası sektöründe faaliyet göstermekte olan, araştırmacı, tasarımcı, üretici, satıcı ve tüketicilere faydalanabilecekleri veriler ve öneriler sunulması amacı ile tespit edilen grupların kararlarını etkileyen faktörler üzerine araştırma yapılmıştır. Çalışma Türkiye ölçeğinde gerçekleştirilmiş ve çalışma sonunda tercihlerde gruplar arası anlamlı farklar bulunmuştur. Tasarım süreçleri açısından satın alma kararı veren grubun niteliği, cinsiyetten sorumluluk dağılımına değişen şekilde etkili olmuş, mahremiyete bakış, marka etkisi, hiyerarşi faktörü, form ve renk tercihleri, makam yaklaşımı gibi birçok başlıkta anlamlı sonuçlar ortaya koymuştur. Bu bağlamda elde edilen sonuçlar yorumlanarak tasarım süreçleri öncelikli olmak üzere tartışılmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Design has a profound effect in the office furniture sector on competition area. Companies are continuously changing their product range by the capabilities of design and present to customers through fairs and similar organizations. A product can be accepted successful as if it fulfills the usage requirements and/or it provides commercial success to company. Meeting of the product with its users and the profitability it provides to its company during this meeting can be the measurement of commercial success. At this point, the holder of purchasing decision becomes important. At home furniture sector purchasing decision holder and the user generally can be same person but in office furniture sector user and the purchasing decision holder can be quite different. From this point of view, if one put a research on factors affecting the purchasing decisions for home furniture can focus on the user, in a similar study in office furniture, it will be important to determine who made the purchase decisions and establish the study in this focus. With this in mind, in this study, initially the decision-making groups about purchasing were identified. Following this determination, studies were conducted to explore the factors affecting the identified groups' purchasing decisions for the purposes of giving suggestions and providing information to consumers, sellers, manufacturers, designers, and researchers who are actively involved in office furniture. The study was conducted across Turkey and by the end of the study significant differences in preferences between groups founded. In terms of design processes, the quality of the group making the decision to purchase has been influential in varying ways from gender to responsibility distribution , and has yielded meaningful results in many topics such as view of privacy, brand effect, hierarchy factor, form and color preferences, and authority approach. In this context, the results obtained were interpreted and the design processes were discussed with priority and suggestions were made.