Karadere altin yataği (İvrindi,Balikesir): Bati Anadoluda sıyrılma fayları kontrolünde gerçekleşen düşük sülfidasyonlu epitermal oluşumlara bir örnek
Karadere low sulphidation gold deposit (Ivrindi, Balikesir): An example for detachment-fault-related epithermal gold deposits in Western Turkey
  1. Tez No: 614027
  2. Yazar: ZAFER GÜRLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SELMAN AYDOĞAN, PROF. DR. İLKAY KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kuzeybatı Anadolu'daki Biga Yarımadası, düşük ve yüksek sülfidasyonlu epitermal cevherleşmeler ve ilişkili porfiri Cu-Au yatakları ve araştırmalarının birçoğuna ev sahipliği yapan bir bölgedir. Bunlardan, Karadere Au-Ag deposit Burhaniye (Balıkesir, Türkiye)'de yer almaktadır. Karadere araştırmasında, yaşlıdan gence doğru üç farklı kaya ünitesi tanımlanmıştır. Bunlar, 1) metamorfik kayaçlar, 2) intrüzif kayaçlar, 3) volkanik dom kompleksleri (İnturuzif breş, andezit porfirler, dasit porfir ve volkanik-volkanoklastik istifler)'nden meydana gelmektedir. Altın ve gümüş cevherleşmesi düşük açılı bir sıyrılma fayı üzerinde gözlenen andezitik subvolkanik kayaçlar içerisindeki D-B ve KD-GB gidişli kuvars damarlarında gözlenmektedir. Yapısal kontrol açısından, Au-Ag bakımından zenginleşmiş olan bu damarlar, Bölgedeki K30/50D gidişli 2 ana fay arasındaki bir koridor içerisinde sıralanmıştır. Bu koridor içerisindeki ana faya parallel faylar ile ortaya çıkan yapısal tektonik üniteler K40-50D gidişli olarak ölçülmüştür. Au-Ag bakımından zengin olan damarlar kuvars-kil-serizit alterasyonu içerisinde ortaya çıkmaktadır ve serizit damarlarda kesin olarak gözlenmektedir. PIMA (Portable Infrared Mineral Analyzer) analiz metodu temelinde, bu farklı alterasyon zonları (klorit-epidot, illit-serizit, kuvars stokvörk) tanımlanmış ve haritalanmıştır. Bölgede, Au-Ag bakımından zengin damar sistemleri egemen olarak şeker dokulu kuvars ve kalsit bladed ve breşik yapılar göstermektedir. Karadere düşük sülfidasyonlu epitermal altın yatağında yatay yönde damarlar boyunca herhangi bir zonlanma gözlenmemiştir. Düşey yönde ise farklı kuvars fazları tespit edilmiştir. Jeografiksel dağılım ve ilişkili cevherleşmeler temelinde, Güney Cevher Zonu, Ballık Cevher Zonu, Kabak Cevher Zonu, Karteldere Cevher Zonu ve Göktepe Cevher Zonu olmak üzere beş ayrı ana cevher zonu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Biga Peninsula region of NW Turkey is characterized by a large number of low- and high-sulphidation epithermal mineralisations and associated porphyry Cu-Mo±Au deposits. Of these, Karadere Au-Ag deposit is situated in Burhaniye (Balıkesir, Turkey). In the Karadere region, three different stratigraphic units are documented; these are 1) metamorphics, 2) intrusive rocks, and 3) volcanic domme complexes (volcanic breccia, andesite porphyries, dacite porphyry and volcanic-volcanoclastic units). Au and Ag mineralizations are found within east-west and northeast-southwest-trending quartz veins defined to the andesitic subvolcanic rocks observed on the detechment low angle normal fault. In terms of structural control, Au-Ag-mineralized quartz veins align within a corridor between N30/50E-trending two main structural faults in region. These structural patterns show that sub-parallel fault systems trend in N40-50E direction. Au-Ag-mineralized veins are linked to quartz, clay, sericitic alteration. Based on PIMA method, 3 different alteration zones (chlorite-epidote, illite-sericite, and quartz stockwork) alteration zones were pointed out and mapped in the area. In region, the quartz veins are made up mainly of sugary quartz and calcite-bladed to brecciated textures. An important vertical zoning related to ore-vein of textural patterns is not observed in Au-Ag-rich vein systems. In the vertical direction, different quartz phases were determined. According to the geographical distribution and associated mineralization, five main ore zones (i.e. South zone, Ballık zone, Kabak zone, Karteldere zone and Göktepe Zone) are determined in the Karadere low sulphidation epithermal Au-Ag deposit in İvrindi (Balıkesir, NW Turkey).