Yoğun bakım ünitesinde izlenen çocukların ebeveynlerinin algıladıkları hemşirelik desteği ile hastalık yönetimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of relationship between nurse support perception of parents whose children are monitored in intensive care unit and disease managements
  1. Tez No: 614028
  2. Yazar: HAVVA AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLZADE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde kronik hastalık tanısı ile izlenen çocukların ebeveynlerinin algıladıkları hemşire desteği ile hastalık yönetimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Şişli Hamidiye Etfal E.A.H. Çocuk Yoğun Bakım ünitesinde son bir yılda yatan 150 çocuğun ebeveyni oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü 108 ebeveyn olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programına aktarılmış olup uygun istatistiksel analizler kullanılarak incelenmiştir. Ebeveynlerin çoğunluğu anne olup, %34,2'sinin 39 yaş ve üzeri olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin %30,6'sı üniversite mezunu ve %55,6'sı çalışmamaktadır. Ebeveynlerin %56,5'i aile üyelerinden destek aldıklarını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan ebeveynlerin Çocuk Kronik Hastalık Yönetimi Ölçeği (KHYÖ)“Hastalık yönetimi ve çocuğun günlük yaşamı”alt boyut puanları 3,00±0,64,“Yaşam zorlukları ve hastalık etkilerinin görülmesi”alt boyutu puan ortalamaları 3,79±0,63,“Ebeveynler arası anlaşma”alt boyutu puan ortalaması ise 3,72±0,78'dir. Çocukların cinsiyeti, yaş grupları, tanı süresi, hastanede yatma deneyimi ve ebeveynlerin yaşı, sosyal güvence, yaşadığı yer, çalışması, anne/ baba olma, hastalık hakkında bilgisi ile KHYÖ üç alt boyutu puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsızdır (p>0,05). Bununla birlikte ebeveyn öğrenim durumu, aile tipi, gelir durumu, başka hasta, yaşlı veya küçük çocuğu olma durumu, hastalığın ekonomik duruma etkisi, aileden ve sosyal çevreden destek alma değişkenleri ile alt ölçek puanları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF RELATIONSHIP BETWEEN NURSE SUPPORT PERCEPTION OF PARENTS WHOSE CHILDREN ARE MONITORED IN INTENSIVE CARE UNIT AND DISEASE MANAGEMENTS The research was carried out as a descriptive study to specify relationship between nurse support perception of parents whose children in intensive care unit and disease managements. The universe of the research was formed by the parents of 150 children who stay in the pediatric intensive care of Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital of the last one year. The sample size of the study was determined as 108 parents. The data obtained from the study were transferred to the SPSS 21.0 package program, and examined using appropriate statistical analyzes. The majority of interviewed parents are mother, 34.2% are 39 years and older. 30.6% of parents are post-graduated. 55,6% of parents stated that they didn't work. 56,5% of parents stated that they get support from their family members. Child Chronic Disease Management Toll (CPMT) of interviewed parents' sub-dimension of“Disease management and daily life of child”is 3,00±0,64, sub-dimension of“Life difficulties and disease effects”is 3,79±0,63, sub-dimension score average of“Parental agreement”is 3,72±0,78. The difference between children's gender, time of diagnosis, experience of staying in hospital, parents' age, place where they live, employment status, gender, knowledge about disease and CPMT three sub-dimension score averages is nonsensical as statistical (p>0,05). Moreover, the difference between parents' educational background, family type, income status, another patient, status of living elder or younger children, the effect of the disease on the economic situation, the factor of getting support from family member and social environment and sub-dimension score averages is meaningful (p0,05).