Raylı sistemlerde kullanılan örnek bir cer trafosunun analizi ve tasarımı
25 MVA Transformers used in railway systems
- Tez No: 614029
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Raylı sistemlerde fosil yakıt (motorin) kullanan lokomotiflerden elektrik enerjisi ile çalışan lokomotiflere ve tren setlerine geçilmesi ile birlikte, transformatör merkezleri bu sistemler için önemli enerji noktaları olmuştur. Yapısı nedeni ile çok korelasyona sahip raylı sistemlerin elektrifikasyonunda ve demiryolu taşıtlarının hareket etmesinde transformatörler önemli rol oynamaktadır. Mevcut çalışmada, öncelikle transformatörler hakkında temel bilgiler sunulduktan sonra, çeşitleri ve kullanım alanları detaylandırılmıştır. Öncelikle raylı sistemlerde özel ihtiyaçlara göre transformatörlerin hangi durumlarda ve nasıl kullanıldığı belirtilmiş ve örnek bir raylı sistem için uygun görülen 25 MVA'lık AC tipi bir transformatör dizayn edilerek Matlab Simulink ile elde edilen çıktılar, üretimi yapan firmanın test raporlarıyla aynı parametreler bazında karşılaştırılıp bu karşılaştırma sonucu verilerin birbirleriyle uyumlu olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada öncelik, raylı sistemin elektrifikasyon işlemlerinde seçilen transformatörün tasarım ve üretim özelliklerini, sistem üzerindeki işlev ve etkilerini ortaya koymaktır. Literatür taraması sonrası transformatör üreten bir kuruluşta ortak çalışılarak teknik özellikler belirlenmiş ve transformatörü talep edip, kullanacak kuruluştan ilgili transformatör için spesifikasyonlar tespit edilerek, raylı sistemin ihtiyacı olan 25 MVA, 3Φ/1Φ 154/27.5 k AC tipi transformatörün tasarım ve üretim kriterleri tamamlanarak 3Φ 154/ 1Φ 27.5 kV trafosunun Matlab modeli, prototip üretimi ve test neticeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the transition from locomotives using fossil fuel (diesel) to railway locomotives and train sets in rail systems which works with electricity, transformer technology became an important energy point for these systems. Transformers play an important role in the movement of railway vehicles and in the electrification of railway systems which have a high correlation due to its structure. In this work, after presenting the basic information about the transformers, their types and area of usages have been mentioned. Firstly, it is stated in which situations and how transformers are used according to special needs in rail systems and then, for an exemplary rail system, a suitable 25 MVA AC type transformer was compared with a transformer, that has the same power and meets the city needs on the same parameters. In addition, a comparison has been made with another transformer which is made of same material and has same power, on the basis of efficiency. In this study, the priority is to reveal the design and production characteristics of the selected transformer in the electrification process of the rail system and to determine the functions and effects on the system. After the literature review, technical specifications to be worked together were determined in a transformer producing company, and after getting the transformer which meets the demanding company's need, the design and production criteria of the 25 MVA, 3Φ/1Φ 154/27.5 kV AC type transformer that the rail system needs are completed and Transformer Matlab Modelling 3Φ 154/ 1Φ 27.5 kV prototype production and test results are presented.