Ordu ili içme sularında florür seviyesinin araştırılması
Fluoride levels of drinking water samples in Ordu province
  1. Tez No: 614037
  2. Yazar: KASIM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diş ve kemik sağlığı için, vücudumuzda gerekli eser elementlerden biri olan ve suda florür şeklinde bulunan flor elementinin içme suyundaki konsantrasyonunu bilmek önemlidir. Bu çalışmada, Ordu ilinin 19 ilçesinde toplam 100 içme suyu izleme noktasından alınan örneklerde florür içerikleri belirlenmiştir. Analizler Hach protokolüne göre SPADNS yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre izleme noktalarından alınan sularda florür içeriği 0.01–0.71 mg/L aralığında ölçülmüştür. Ordu ili genelinde içme-kullanma sularının ortalama florür değeri 0.33 mg/L olarak hesaplanmıştır. Sulardaki ortalama florür içeriğine göre izleme noktaları şu şekilde sıralanmaktadır: Gülyalı>Gölköy≥Gürgentepe>Çaybaşı>Altınordu>Korgan≥Perşembe≥Ulubey>Çatalpınar≥İkizce>Kabataş>Mesudiye>Fatsa≥Kabadüz>Ünye>Akkuş>Kumru>Aybastı>Çamaş. Elde edilen analiz sonuçlarına göre Ordu ili içme sularında florür azlığı söz konududur. Buna bağlı olarak Ordu ili ve ilçelerinde içme-kullanma sularında diş çürüğü ve kemik hastalıkları vakaları görülebilir. Halk sağlığı açısından, çok az florür içerikli bölgelerde yaşayanlar florür uygulamaları konusunda bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Fluorine is an essential trace element required for healthy teeth and bones. It is present as fluoride in the water, and it is important to know its concentration in drinking water. In the present study, we determined fluoride content of drinking water samples obtained from totally 100 monitoring points within 19 districts of Ordu province in Turkey. Fluoride concentrations were determined using SPADNS method based on Hach protocol. Accordingly, the fluoride content of the water samples obtained from the assigned monitoring points was measured in the range of 0.01-0.71 mg/L. The average fluoride concentration of potable water samples in Ordu province was calculated as 0.33 mg/L. The order of monitoring points according to the fluoride content of their water sample, from high to low concentration, was found as follows: Gülyalı>Gölköy≥Gürgentepe>Çaybaşı>Altınordu>Korgan≥Perşembe≥Ulubey>Çatalpınar≥İkizce>Kabataş>Mesudiye>Fatsa≥Kabadüz>Ünye>Akkuş>Kumru>Aybastı>Çamaş. The results indicate that the fluoride content of potable water in Ordu province is low. Therefore, it is possible that these low levels may cause dental carries and skeletal diseases. As this is a public health issue, people living in areas where fluoride content is very low should be informed about fluoride supplements.