Fabrication and characterization of suspended graphene devices
Askıda grafen aygıtlarının üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 614041
  2. Yazar: ABDÜLKADİR CANATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KAYA, PROF. DR. CİHAN KEMAL SAÇLIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. CEM ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Iki boyutlu iletken bir mazleme olarak grafen, rölativistik doğası ve ilginç fiziksel özellikleri dolayısıyla son zamanlarda oldukça ilgi çekmiştir. Grafen üzerine yapılan teorik çalışmaların oldukça başarılı ve bu çalışmaların Dirac-vari yoğun madde sistemlerinde bir çok ilginç sonuca varmasına rağmen, bu tahminlerin deneysel olarak gerçeklenmesi oldukça zorlayıcıdır. Doğal olarak meydana gelen elektron-boşluk birikintileri ve aygıtın üretimi sırasında ortaya çıkan kirlilikler, Dirac noktasındaki kuvvetle-ilintili fizik gibi grafenin gerçek potansiyelinin ortaya çıkmasını çoğu zaman engeller. Daha az kirlilik yoğunluğuna sahip ve yüksek taşıyıcı hareketliliğine sahip, üstün kaliteli grafen aygıtlarının elde edilebilmesi için grafen malzemesi ya askıda bırakılır ya da atomik seviyede düz olan hBN katmanlarının üzerine konulur. Bu iki yöntem de elektron-boşluk birikintilerini azaltır ve yüksek taşınımlı grafen aygıtlarının elde edilmesini sağlar. Bu çalışmada, Dirac noktasını daha ulaşılabilir hale getiren ve yüksek kaliteli grafen örneklerinin üretilmesini olanak kılan, üstün temizlikte ve yüksek taşınımda askıda grafen aygıtlarının üretilmesi için geliştirilen teknikleri anlatılmaktadır. Tez boyunca yük taşınım değerleri 10^6cm2/(V.s)'i aşan aygıtların üretimi ve temizlenmesi (akım tavlama) sunulacak ve akım tavlama sonrası grafen kalitesindeki artışı ortaya koyan veriler tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Graphene as a two-dimensional conducting material has attracted enormous attention due to its relativistic nature and interesting physical properties. Although theoretical studies on graphene are quite successful and revealing many interesting results about Dirac-like condensed matter systems, experimental realizations of these predictions are very challenging. Due to the naturally occurring electron-hole puddles and impurities acquired during the fabrication, graphene devices merely show their true potential, i.e. strongly correlated physics at the Dirac point. In order to achieve an ultra-high quality graphene device with less impurity concentration and higher carrier mobility, graphene sheets are whether suspended or placed on an atomically flat hBN layer, both of which reduce electron-hole puddles and lead ultra-high mobility graphene samples. This study introduces the techniques developed for fabricating ultra-clean, high mobility suspended monolayer graphene devices, which make Dirac point more accessible and produce high quality graphene samples. The fabrication and cleaning techniques (i.e. current annealing) leading devices with charge mobility values in excess of 10^6cm2/(V.s) will be presented and the data revealing the improvement in graphene quality after current annealing will be discussed.