Farklı dozlarda humik asit uygulamalarının nane bitkisinin (Mentha piperita ve Mentha spicata var. crispa) verim ve bazı bitkisel özelliklerine etkisi
Effect of different doses of humic acid application on the yield and some plant proporties of mint plants (Mentha piperita and Mentha spicata var.crispa)
  1. Tez No: 614085
  2. Yazar: MELEK ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZBAY DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, farklı dozlarda hümik asit uygulamalarının iki farklı nane türünün (Mentha piperita ve Mentha spicata var. crispa) verim ve bazı bitkisel özelliklerine olan etkisini belirlemek amacıyla Artvin ili Arhavi ilçesinde 2018 yılında yürütülmüştür. Araştırma tesadüf bloklarında faktöriyel denemeler deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede humik asidin 0, 4, 8 ve 16 lt/da olmak üzere dört dozu kullanılmıştır. Araştırmada bitki boyu (cm), Taze herba verimi (g/bitki), drog herba verimi (g/bitki), Taze yaprak verimi (g/bitki), drog yaprak verimi (g/bitki) ve uçucu yağ oranı (%) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2018 in Arhavi district of Artvin province to determine the effect of different doses of humic acid applications on yield and some plant characteristics of two different mint species (Mentha piperita and Mentha spicata var. crispa). The research was established with 3 replications according to the factorial experiments in randomized blocks. Four doses of humic acid (0, 4, 8 and 16 l/da) were used in the experiment. Plant height (cm), green herba yield (g / plant), drog herba yield (g / plant), green leaf yield (g / plant), drog leaf yield (g / plant) and essential oil content (%) were determined. .