Farklı dozlarda humik asit ve kadmiyum uygulamalarının hıyar (Cucumis sativus L.) bitkisinde kadmiyum birikimine ve fide gelişimine etkileri
Effects of different doses of humic acid and cadmium applications on cadmium accumulation and plant growth of cucumber (Cucumis sativus L.)
- Tez No: 284153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN GÜLSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Arastırma, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümüneait iklim odasında kontrollü kosullarda, tam sansa bağlı deneme desenine göreyürütülmüstür. Arastırmada humik asit (HA) ve kadmiyumun hıyar (Cucumis sativusL.) bitkisinde, kadmiyum birikimine ve fide gelisimine etkileri arastırılmıstır. Humikasidin üç (0, 1000 ve 2000 ppm HA) ve kadmiyumun bes (0, 0.5, 2.0, 8.0 ve 32 ppmCd ) dozu kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as randomized experimental design in chamber roomof Soil Science and Plant Nutrition Departmant in Yüzüncü Yıl University. It wasaimed that to determination of the effects of humic acid and cadmium on cadmiumaccumulation and plant growth in cucumber (Cucumis sativus L.). Four doses of humicacid (0, 1000, 2000 ppm HA) and five doses of cadmium (0, 0.5,2.0,8.0,32 ppm Cdnitrate ) were used in this study.As a resut, increasing cadmium doses increased (P < 0.01) Cd concentration inshoots and roots and negatively effected yield criteria.