Akut miyeloid lösemilerin akım sitometri ile karakterizasyonu ve blastlarda endotel kök hücre oranının araştırılması
Characterization of acute myeloid leukemia by current cytometry and investigation of endothelot stem cell rate in blasts
- Tez No: 614095
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ KÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Endotel kök hücre (EKH) akut myeloid lösemi (AML) hastalarında metastatik olma özelliği ile ilişkili bir prognostik markırdır. Çalışmamızda kemik iliği (Kİ) ve periferik kan örneğinden yapılan akım sitometrik immün-fenotiplendirme ile EKH ve AML blastik hücre ilişkisini araştırdık. Bu amaçla kemik iliği örneğinde blast hücrelerin oranı > %50 den fazla olan, yeni tanı 24 erişkin AML hastası çalışmaya dâhil edildi. Ayrıca normal kemik iliği olarak blast olmayan 24 örnek kontrol örneği olarak seçildi. AML hasta örneklerinde blastik hücreler kapılanarak 1x106 blast sayımı yapıldı. Blastlar EKH belirteçleri olan CD31, CD133, C144, CD309, CD146 ile işaretlenerek ekspresyon düzeyleri ve hücre sayıları akım sitometri ile ölçüldü. Ayrıca blastlardaki lösemik kök hücre sayısına CD38-, CD34+ hücre sayıları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Endotelial stem cell (ESC) is a prognostic marker associated with metastasis in patients with acute myeloid leukemia (AML). In our study, we investigated the relationship between and ESC and AML blastic cell from bone marrow (BM) and peripheral blood sample by flow cytometric immunophenotyping. For this purpose, 24 adult AML patients with a diagnosis of blast cells> 50% in the bone marrow sample were included in the study. In addition, 10 non-blast specimens were selected as normal bone marrow as control samples. 1x106 blast enumeration by flow cytometry were performed by counting blastic cells in AML patient samples. Blasts were labeled with ESC markers CD31, CD133, C144, CD309, CD146 and expression levels and cell numbers were measured by flow cytometry. In addition, CD38-, CD34 + cell counts were measured on the number of leukemic stem cells in blasts.