Plastik ekstrüzyon tezgahında polimer malzeme karakterizasyon sisteminin kurulması
Creating of polymer material characterization setup with plastic extrusion machine
- Tez No: 614096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONURALP ULUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Polimerlerin ekstrüzyon yöntemi ile şekillendirilmesinde, bilinmesi gereken en önemli reolojik özellik, polimer malzemenin kayma viskozitesidir. Polimerlerin kayma viskozitesi, genellikle kılcal reometreler kullanılarak belirlenmektedir. Kılcal reometreler, polimer işleme yöntemlerini tam olarak temsil etmeyen, yöntem uyumsuz karakterizasyon cihazlarıdır. Bu tez çalışmasında, polimer ekstrüzyon tezgahı, kılcal kalıplar, basınç ve sıcaklık ölçme donanımları kullanılarak, yöntem uyumlu bir reolojik karekterizasyon sistemi kurulmuştur. Oluşturulan test düzeneğinin performansı, polipropilen (PP) malzeme için testler yapılarak ortaya konulmuştur. Ayrıca, oluşturulan karakterizasyon sisteminde, kalıba giriş açısının PP kayma viskozitesine etkisi, kullanılan farklı giriş açılı k ılcal kalıplar ile belirlenmiştir. Çalışmada, PP için elde edilen reolojik bulgular, literatür sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçları, oluşturulan reolojik karakterizasyon sisteminin, polimer malzeme reolojik karakterizasyonunda kullanılabilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The most important rheological property to be known in shaping polymers by extrusion method is the shear viscosity of the polymer material. The shear viscosity of the polymers is generally determined using capillary rheometers. Capillary rheometers are methodincompatible characterization devices that do not fully represent polymer processing methods. In this thesis, a methodological rheological characterization system has been established by using polymer extrusion bench, capillary molds, pressure and temperature measuring equipment. The performance of the test apparatus formed was demonstrated by performing tests for polypropylene (PP) material. In addition, the effect of the inlet angle on the shear viscosity of the mold in the formed characterization system was determined by using different inlet angle capillary molds. In this study, rheological findings for PP were compared with the literature results. The results of the comparison showed that the rheological characterization system created can be used in the rheological characterization of polymer material.