Gümrük Birliği sürecinde tüketicinin örgütlenmesi boyutunda Edirne örneği
  1. Tez No: 61410
  2. Yazar: TÜLAY DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET insanoğlunun varoluşuyla birlikte ortaya çıkan tüketim ve tüketici kavranılan, sürekli hız kazanarak gelişen teknoloji karşısında büyük önem kazanmıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte pazarlarımıza gelen ürün çeşitliliği son yıllarda sıkça duymaya başladığımız tüketici sorunlarım beraberinde getirmiştir. Tüketicilerin korunmasında bir politika uygulanabilmesi için rekabet ortamının olması, bu konudaki ihtiyacı karşılayabilecek bir mevzuat bulunması ve bu mevzuatın etkin bir şekilde uygulanması ile tüketicinin kendini koruma bilincine ulaşması gerekmektedir. Tüketicilerin kendi kendilerini koruyabilmeleri, diğer bir deyişle örgütlenmeleri boyutu bu tezin konusudur. Küreselleşme sürecinde küçülen dünyamızda tüketici haklan büyük önem kazanmıştır. Tüketici örgütleri ulusal sınırlan aşarak uluslararası platformda yerini almıştır. Avrupa Birliği'de bu konu üzerinde önemle durmuş ve bu konudaki politikalarını geliştirerek uygulamaya almıştır. Tüketicilerin örgütlenebilmeleri, tüketici bilinci oluşmasına bağlıdır. Tüketici bilincini oluşturabilmenin yolu da tüketicilerin eğitilmesinden geçmektedir. Bu nedenle tüketici örgütlenmeleri ele alındığı takdirde buna bağlı olarak tüketici bilinci oluşturulması ve tüketici eğitimi de konumuz içerisinde yerini almaktadır. Türkiye'de son 15 yılda gündeme gelen tüketici haklan konusunda meydana gelen en somut gelişme Gümrük Birliği sürecinde çıkanlar“ Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun”dur. Bununla birlikte tüketicilerin seslerini tam anlamıyla duyurabilmeleri için örgütlenmeleri gerekmektedir. Ancak, ülkemizde henüz tam anlamıyla oluşmamış bir tüketici bilinci bulunmaktadır. Bu yüzden tüketici eğitimine önem verilerek tüketicilerin bilinçlenmelerinin sağlanması tüketici örgütleri konusunda büyük bir adım atılmasını sağlayacaktır. 123
Özet (Çeviri)
SUMMARY The concept of consumption and consumer which appeared with the existence of human being has gainedgreat importance against the technology which is growing up with a continuous acceleration. Besides this, variety of products which came to our markets as a result of developing technology caused so-called consumer problems which recently we began to hear more frequently. In order to apply politics to protect the consumers, for the first time, enviroment must be created for competition and next the laws which has to be effectively applicable must be present to cover this necessity and last but not the least the consumer must reach the conscience level of self protection. The capability of the consumers to protect themselves, or in other wprds the dimension of their organization is the topic of this thesis. The rights of consumers became significant in our world which shrinked in the process of globalization. Exceeding the national boundaries, have the consumer organizations taken part in international platforms. And Europe Union depicted much more concern on this subject as improved politics on the same subject began to be applied. How consumers will be organized depends heavily on the occurence of consumer conscience. The sole way to form a consumer conscience is to educate the consumer. For that reason, not only the consumer organizations, but also forming the consumer conscience and educating the consumers will be handled in our text. The most concrete improvement about the consumer rights which appeared in the last 15 years in Turkey is“The Laws about Protecting the Consumers”made in the duration of Customs Union. Moreover, the consumers must be well organized for their expressions to be more comprehensible. But in our country, there has been a consumer conscience which did not form in full sense. Due to that fact, providing the consumers to be conscious by means of caring about the education of consumers will cause a forward step in the subject of consumer organization. 124