Globalleşmenin Türk savunma sanayiine tekno-ekonomik etkileri
  1. Tez No: 61409
  2. Yazar: M.ŞAHİN FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
ÖZET Yirminci yüzyılın son çeyreğinde meydana gelen siyasi, ekonomik ve teknolojik gelişmeler mevcut dengeleri sarsmış, uluslararası ilişkileri çoklaştırmış ve ülkeleri yeni denge arayışları içine itmiştir. Bu dönemde“Uruguay Round”müzakerelerininde etkisiyle dünyayı bir globalleşme rüzgarı sararken, diğer yandan da çeşitli kutuplaşmalar oluşmaya başlamıştır. Bunlardan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Antlaşması (NAFTA), Asya Pasifik İşbirliği (APEC), Avrupa Birliği (AB) ve başlıcalarıdır. Dünyada meydana gelen bu değişimler Türkiye'yi de yakından etkilemiş, gerek global, gerekse bölgeselleşme hareketlerine uymasını zorunlu kılmıştır. Uluslararası ilişkileri büyük ölçüde etkileyen“Bilgi Çağı”tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizi de“çağın teknolojisini yakalama”arayışına itmiştir. Teknolojide görülen baş döndürücü gelişmeler acımasız bir rekabeti de gündeme getirmiştir. İnsanoğlunun sınırsız ihtiyaçları, sanayinin bütün kollarında, sanayicileri, toplumun ihtiyacını karşılamak için, devamlı düşünmeye yeni teknolojiler yaratmaya zorlamıştır. Globalleşmeye giderken dünyada ebedi bir barış henüz sağlanamamıştır. Dünyadaki savunma bütçelerinin kısıtlanması, demokratikleşme hareketleri, yeni yaşam tarzlarının bu barışa fazla katkısı olduğu düşünülmemektedir. Savunma sanayinin diğer sanayilerden bilimsel araştırmalardan, askeri-siyasi ve stratejik ihtiyaç ve konseptlerden ayrı düşünmek söz konusu değildir. Türk Savunma Sanayi iyi bir çerçeve içerisinde tanımlanmalı kamu ve özel kesim arasında ciddi bir koordinasyonun yapılması, 150 milyar dolarlık" pastanın ülkemiz yatırımcıları tarafından tüketilmesi sağlanmalıdır. XX
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the last quarter of the 20th century, political, economical and technological developments has affected all the equalities in the world. These changes has also affected international relations and it has forced countries to look for new equalities in the term of technology and economy. In this period, while“Globalism”affected the world, on the other hand, different polarities has become available by the help of“Uruguay Round”negotiations. The most important of them are North America Free Trade Association (NAFTA), Asian Pasific Economic Cooperation (APEC) and Europan Union (EU). These developments has affected Turkey as well. As a result, Turkey has to take into consideration both of these global and polar movements.“Information century”which affected international relations has led our country to search for new technologies as well as other improved countries. All these unbelievable developments in technology has bring competition into everyday life. Because of the unlimited requirements of humanbeings, people has to think about how to find new technologies to help the society to live in a more comfortable life. While the world is on the way of“Globalism”, peace is still not secured. Decrease in the defensive industrial budget, democratic movements and new life forms has not helped to secure peace in the world. We cannot think defensive industry apart from other industries, scientific researches, military - political and strategical concepts Turkish Defensive Industry has to be well defined and the cake which is about 150 billion dollar should be shared by Turkish investment companies. XXI