Bina yıkıntı atıklarının harç karışımında agrega olarak kullanabilirliği
Usability of buiding debris wastes as fine aggregate in mortar mixture
  1. Tez No: 614111
  2. Yazar: HIBA FATEH SHAKIR QASSAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ ARUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bina ve yıkıntı atıklarını geri kazanılması, ülke ekonomisine ve çevreye faydası nedeni ile gittikçe bir araştırma konusu hâle gelmiştir. Geri dönüştürülmüş malzeme, hem çevre kirliğini azaltmakta hem de doğal kaynakların korunmasını sağlanmaktadır. Aynı zamanda geri dönüşüm yeni nesle çevre koruma bilinci kazandırmaktadır. Bu çalışmada; kiremit ve tuğla atıklarının harç karışımında ince agrega olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu maksatla çimento ve sönmüş kireç bağlayıcı olarak kullanılarak çimento harçları ve takviyeli (melez) harçlar üretilmiştir. İnce agrega olarak doğal dere kumu ile tuğla ve kiremit atıkları kırılarak elde edilen tuğla kumu ve kiremit kumu kullanılmıştır. Araştırma çerçevesinde önce CEM I çimentonun ve CL70 sönmüş kireç hamurunun kıvam suyu, priz süreleri ve hacim genleşmesi deneyleri yapılmıştır. Geri kazanılan ince agregalar ve doğal agreganın elek analizi, yoğunluk ve su emme oranı deneyleri yapılmıştır. S/Ç oranları da, yayılma tablası ile her karışım için tespit edilmiştir. Geri kazanılmış ince agregalar %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında doğal agrega ile ikame edilmiştir. Aynı zamanda kiremit kumu %25, %50 ve %75 oranlarında tuğla kumu ile karıştırılmıştır. Böylece toplam 24 adet harç karışımı elde edilmiştir. Hazırlanan çimentolu prizmatik numuneler 7, 28 ve 90 gün suda bekletilmiş, kireçli numuneler ise nemli bir kür kabinde bekletilmiştir. Sertleşmiş harç numuneler üzerinde eğilme ve basınç dayanımı, su emme ve kılıcal su emme deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak; geri kazanılmış ince agregaların yoğunluğu ve su emme oranları doğal agregadan daha yüksek çıkmıştır. %100 CEM-I çimento harcın, %30 sönmüş kireç (CL70) harca göre dayanımı daha yüksek çıkmıştır. Kılıcal su emme ve su emme oranları %30 sönmüş kireç (CL70) harçların daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. CEM I çimentonun genleşmesi ve kıvam suyu, sönmüş kireç içeren harca göre daha az tespit edilmiştir. Priz sürelerinde ise, takviyeli hamurların geç priz aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recycling of building and wreckage wastes has become an area of research due to its benefit to the national economy and environment. The recycled material not only reduces environmental pollution but also protects natural resources. Recycling also raises awareness regarding the environment protection for the new generations. In this study, the usability of tile and brick wastes as fine aggregates in mortar admixture was investigated. For this purpose, cement mortar and reinforced (mixed) mortars were produced as cement and slacked lime binding agents. Natural stream sand and brick and tile wastes were broken and the obtained tile sand and brick sand were used as fine aggregates. Within the frame of the research, consistency water, setting durations and volume expansion experiments of CEM I cement and CL70 slacked lime paste were first conducted. Sieve analysis, density and water absorption rate of recycled fine aggregates and natural aggregates were performed. The W/C (Water/Cement) ratios were also determined for each mixture with the flow table. Recycled fine aggregates were replaced with natural aggregates at 0%, 25%, 50%, 75% and 100% rates. At the same time, tile sand was mixed with brick sand at 25%, 50% and 75% rates. Thus, a total of 24 mortar admixtures were obtained. The prepared cement prismatic samples were kept in water for 7, 28 and 90 days, and the calcareous samples were kept in a moist curing cabinet. Bending and compressive strength, water absorption and capillary absorption tests were performed on the hardened mortar samples. As a result; it was found that the density and water absorption rates of recycled fine aggregates were higher than that of natural aggregates. Resistance of 100% CEM-I cement mortar was found to be higher compared to the 30% slacked lime (CL70). Capillary absorption was determined to be higher in 30% slacked lime (CL70) mortars. The expansion and consistency water of CEM I cement was found to be less than that of slacked lime. When it comes to setting duration, it was seen that setting duration was longer in the reinforced pastes.