Eskişehir ili, Sivrihisar ilçesi, Mavi Han restorasyon önerisi
A restoration proposal for Mavi Khan located in Eskişehir, Sivrihisar
- Tez No: 614118
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu tez çalışmasında Eskişehir ili, Sivrihisar ilçesi, Camiikebir Mahallesi, Mavikadın Sokak, 6-6 A B C numarada bulunan ahşap han konu edilmektedir. Çalışmanın amacı, sayıları oldukça azalmış olan ahşap hanlardan biri olan yapının mevcut durumunun belgelenmesi, korumaya yönelik restorasyon önerisi getirilmesi ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Çalışma kapsamında Anadolu'da Han mimarisi ve Sivrihisar ilçesinin tarihi - kültürel değerleri araştırılmış Mavi Han'ın yakın çevresi ile ilişkisi incelenmiş, grafik ve yazılı belgelemesi yapılmış, mevcut durumu, değişim ve bozulmaları belgelenmiş, yapıdan gelen bilgiler, basılı ve sözlü kaynaklar ve karşılaştırmalı çalışmadan elde edilen bilgiler vasıtası ile restitüsyon analizi yapılarak özgün durumunun verilere dayalı restitüsyon çizimleri yapılmıştır. Tüm analiz ve değerlendirme çalışmaları neticesinde yapının özelliklerine ve çevre gereksinimlerine bağlı fiziksel ve işlevsel müdahale kararları verilerek Mavi Han'ın restorasyon projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the timber constructed khan, which is located in Eskisehir province - Sivrihisar district - Camiikebir neighborhood, Mavikadın street, number 6-6 A B C is subjected. The aim of this study is to document the current state of the building, which is one of the few timber khans, and to introduce the restoration proposal for conservation and to transfer the cultural heritage to the next generations. Within the scope of the study, the historical and cultural values of Sivrihisar district and the khan architecture in Anatolia are investigated, the relationship of the structure with the close environment is examined, the graphical and written documentation are made, the current state of the building, the atteration and the distortion of the structure is documented, and the restitution analysis with the data obtained from the building itself, printed and verbal information and comparative study. Restitution drawings showing the original situation of the building are made. As a result of all analysis and evaluation studies, the restoration project is prepared by making physical and functional intervention decisions based on the characteristics of the building and the environmental requirements.